Objawy odwodnienia u dzieci

By 7 czerwca 2019DZIECKO

Odwodnienie może być stanem zagrażającym naszemu życiu i zdrowiu. Wszystko przez niski poziom wody w organizmie. Sprzyjają mu zwłaszcza wysokie temperatury, przewlekła biegunka czy wymioty.

Odwodnienie może nas dotknąć w każdym wieku, w sposób szczególny są na nie jednak narażone dzieci i niemowlęta. Sprzyja mu zwiększona strata płynów albo ich zmniejszona podaż, z którymi mamy do czynienia w wyniku biegunki, wymiotów czy zapalenia żołądka. Upały również mogą prowadzić do zwiększonej utraty wody. Wszystko przez pot, czyli nadmiar ciepła, który oddaje nasze ciało w postaci wydzieliny, większości składającej się właśnie z wody. Pierwszym symptomem, który powinien nas zaniepokoić, jest uczucie pragnienia.

Przyjęło się trzy stopnie odwodnienia: odwodnienie lekkie, gdy mamy do czynienia z utratą masy ciała nie większą niż 15% ciała noworodków i niemowląt oraz 9% w przypadku dzieci i dorosłych. Rozpoznać możemy je po wzmożonym pragnieniu i suchości śluzówek jamy ustnej. Odwodnienie umiarkowane skutkuje przyspieszoną akcją serca i osłabieniem. Odwodnienie ciężkie z kolei charakteryzuje spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Jak pomóc dziecku przy odwodnieniu?

Po pierwsze po stwierdzeniu odwodnienia oraz oszacowaniu jego stopnia, należy wybrać odpowiedni sposób uzupełnienia strat w nawodnieniu. W przypadku odwodnienia lekkiego i umiarkowanego stopnia, metodą jest nawadnianie doustne. Jeśli mamy do czynienia z odwodnieniem ciężkim konieczne będzie leczenie szpitalne i dowadnianie dożylne.

Jak zapobiec odwodnieniu?

Przede wszystkim zapewniając dziecku dostęp do płynów. Możemy to zrobić np. przygotowując mu wodę z cytryną i miętą, którą będziemy nalewać do szklanki, albo wyposażając je w butelkę Muszynianki. Ważne, by dziecko piło ją regularnie, małymi łykami, w ten sposób na bieżąco uzupełni braki, zarówno wody, jak i składników odżywczych, które są wypacane. W ten sposób zapewnimy też równowagę gospodarki elektrolitowej. Dobrze, by dziecko chowało się w cieniu w czasie upałów, a jeśli tylko poczuje pragnienie, niech szybko sięgnie po wodę!