Niebezpieczne żądło

By 2 sierpnia 2018DZIECKO

Okres wakacyjny sprzyja kontaktowi z naturą. Wyjazdy na wieś, nad jezioro czy w góry oprócz niezapomnianych wrażeń niosą także niedogodności w postaci owadów. Żądlące pszczoły i osy są szczególnie niepożądane w kontakcie z naszym dzieckiem. Jak możemy się przed nimi bronić?

Spacery, pikniki, spokojne wieczory – to wszystko może się zmienić za sprawą owadów takich jak pszczoły czy osy. Owady te wabią słodkie zapachy i fermentujące owoce. Dlatego nie zostawiajmy na wierzchu jedzenia, najlepiej przechowujmy je w zamkniętych pojemnikach, napoje zaś zakręcajmy. Jeśli osa pojawi się w naszej okolicy wycofajmy się i nie machajmy energicznie rękoma. Owad powinien sam odlecieć. Pamiętajmy, że osy po użądleniu nie pozostawiają po sobie żądła, za to pszczoły tak. Jeśli nasze dziecko lub my padniemy ofiarą pszczoły wyciągnijmy najpierw żądło. Chwytamy je w dwa palce i pociągamy do siebie. Powstałą rankę smarujemy żelem na ukąszenia. Ukąszone miejsce możemy obłożyć też zimnym kompresem lub kostkami lody. Użądlone miejsce chłodzimy przez około 10 minut. Z naturalnych sposobów często polecany jest plasterek cebuli lub wacik nasączony octem, które szybko zmniejszą obrzęk.

Następnie warto dać dziecku wapno i zrobić chłodny okład na ranę. Bacznie obserwujmy również czy nie zauważamy takich objawów jak puchnięcie. Opuchlizna może wskazywać na to, że nasze dziecko jest alergikiem. Wtedy szybko powinniśmy skontaktować się z pogotowiem. Po karetkę powinniśmy zadzwonić również wtedy, gdy wiemy, że nasze dziecko jest alergikiem i zostanie ukąszone przez owada, albo gdy zostanie ukąszone w szyję, język, okolice ust lub nosa.

Przy użądleniu osy, która wprawdzie nie gubi żądła, sytuacja wygląda podobnie. W pierwszej kolejności musimy się upewnić, czy jakiś fragment żądła nie złamał się i nie został w skórze dziecka. Następnie należy zastosować kompresy łagodzące i obserwować, czy nie dochodzi do reakcji alergicznych. W sklepach oraz w aptekach możemy dostać też preparaty, które ograniczają agresywność os i pszczół oraz odstraszają owady. Dlatego warto spryskać części ciała dziecka szczególnie narażone na użądlenia i ukąszenia.