Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

By 14 sierpnia 2018DZIECKO

Uprawianie sportu ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Jednak jak przekonać naszą pociechę do uprawiania aktywności fizycznej? 

Zacznij jak najwcześniej

Nawyk uprawiania sportu warto wyrobić w dziecku od najmłodszych lat. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że dziecko, które jest aktywne wyrośnie na dorosłego, który również będzie uwielbiał sport. Aktywność fizyczna spełnia wiele ważnych funkcji u dzieci, między innymi uczy je bycia systematycznym, wytrwałym czy cierpliwym. Cechy te z całą pewnością przydadzą się też w prawdziwym życiu.

Bądź wzorem

Aby dziecko chciało ćwiczyć, warto być wzorem i dawać mu dobry przykład. Jeśli wykazujemy zainteresowanie sportem, dziecko chętniej będzie ćwiczyło. Jeśli nasze dziecko nie chce ćwiczyć, a my przekonujemy je, że warto, po czym sami zasiadamy na kanapie, to nie będziemy dla niego szczególnie wiarygodni. Warto też uświadamiać pociechy, że sport ma pozytywny wpływ na ich zdrowie. Niech dziecko samo wybierze, na jaki sport chciałoby uczęszczać, porozmawiajmy z nim o tym, jaka jest jego ulubiona forma aktywności. Właśnie dlatego warto pokazać mu różne sporty, niech wybierze coś dla siebie.

Wspieraj swoje dziecko

Aktywność sportowa wiąże się także z pierwszymi porażkami naszego dziecka, dlatego nie zapomnij okazać mu wsparcia w trudniejszym czasie. Jeśli dziecko przegra, niech się nie zniechęca, uświadommy mu, że porażka jest naturalną częścią życia. Jednocześnie świętujmy razem sukcesy sportowe, nawet te najmniejsze.

Zachowaj umiar

Tak jak we wszystkim, tak i w aktywności fizycznej dziecka powinniśmy zachować umiar. Nie przeciążajmy go nadmiarem obowiązków. Powinno mieć ono w końcu czas jeszcze na naukę oraz odpoczynek. Niech znajdzie też czas dla swoich rówieśników. W tym aspekcie warto zapisać dziecko do grupy sportowej, w której znajdują się jego koledzy. Nie zmuszajmy też dziecka do danej aktywności, jeśli jej nie lubi.

Nie zapomnij, że aby Twoje dziecko mogło uprawiać sport bezpiecznie, musi odpowiednio się nawadniać. Zawsze miej pod ręką naturalną wodę mineralną Muszyniankę.