Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

By 18 lutego 2023DZIECKO

Chociaż badania mówią jednoznacznie, że uprawianie sportu pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, to w dobie komputerów, komórek i telewizji, ruch ma dużą konkurencję. Jak sprawić, aby nasze dziecko chętniej uprawiało sport?

Nawyk uprawiania sportu warto rozwijać od najmłodszych lat. Dzięki temu istnieje spora szansa, że dziecko przerodzi się w dorosłego, który również będzie czerpał radość z jego uprawiania.

Dlaczego warto uprawiać sport?
Sport nie tylko pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne dziecka, ale i jego psychikę. Rozwija też wiele cech, które przydadzą się w przyszłości. Mowa tutaj między innymi o systematyczności i wytrwałości. Sport uczy tego, jak się nie poddawać mimo porażek, uczy cierpliwości. Pozwala też na przeżywanie pierwszych sukcesów i porażek, a w przypadku sportów zespołowych uczy również współpracy.

Dobry przykład
Najlepszym sposobem na to, by dziecko chciało uprawiać sport, jest zarażenie go pasją do aktywności. Możemy to zrobić oczywiście poprzez dobry przykład, gdy sami też będziemy ćwiczyć. Jeśli więc chcemy przekonać dziecko do tego, by wyszło na zewnątrz, a sami siedzimy przed telewizorem, to nie dziwmy się, że dziecko również nie chce wyjść. Dajmy mu dobry przykład. Wspólny wysiłek to też świetny sposób na spędzanie czasu.

Wybór
Dziecko, podobnie jak dorosły, powinno mieć okazję wybrać sport, który najbardziej mu się podoba. Dlatego warto pokazać mu kilka aktywności. Pośród nich może znaleźć się np. siatkówka, piłka ręczna, tenis, jazda na rowerze czy hulajnodze. Nie warto przymuszać dziecka do aktywności, które nam wydają się bardziej odpowiednie.

Wsparcie
Nie każde dziecko musi być mistrzem w danej dziedzinie. Chodzi o pasję i starania. Dlatego, gdy pojawią się porażki, wspierajmy dziecko, niech się nie zniechęca. Porażki są czymś naturalnym. Nie zapominajmy też o świętowaniu sukcesów. Pamiętajmy też, że połączenie obowiązków szkolnych z zajęciami poza lekcyjnymi bywa niełatwe. Dlatego zadbajmy o czas przeznaczony na odpoczynek.

Dieta
Dieta jest czynnikiem istotnym przez cały okres naszego życia, ale dla dziecka, które uprawia sport, jest ona szczególnie ważna. Zadbajmy o to, by była zróżnicowana. Niech znajdzie się w niej miejsce na węglowodany i tłuszcze. Mogą być to np. płatki owsiane, kasze czy brązowy ryż. Wśród owoców warto wybrać banany, winogrona, czy kiwi. W diecie nie powinno też zabraknąć białka, które jest budulcem wielu narządów wewnętrznych. Znajdziemy go w jajkach i chudym mięsie. I na koniec pamiętajmy o właściwym nawodnieniu, w czym pomoże Muszynianka.