Jak zachęcić dziecko do picia wody?

By 26 kwietnia 2019DZIECKO

Wszyscy wiemy o tym, jak ważne jest właściwe nawodnienie organizmu. Równie istotne jest to, w jaki sposób go nawadniamy. Nie inaczej jest w przypadku naszych dzieci. Jak możemy zachęcić je do picia wody?

Powszechnie twierdzi się, że woda jest najlepszym sposobem na uzupełnienie niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu płynów. Właściwie dobrana nie tylko nawodni, ale i dostarczy cennych składników mineralnych, takich jak magnez, sód czy potas. Picie wody powstrzymuje też dzieci przed podjadaniem pomiędzy posiłkami.

Kiedy wprowadzić wodę?

Jeśli karmimy dziecko piersią, to do 6 miesiąca życia nie wymaga ono dodatkowego nawodnienia. Mimo to warto możliwie szybko wprowadzić do jego diety wodę mineralną. Nie zakładaj od razu, że Twoja pociecha nie polubi jej smaku. Daj mu czas na to, by zapoznało się i oswoiło z nią. Podawajmy dziecku wodę często i małymi porcjami. Dzięki temu zapobiegniemy zarówno odwodnieniu, jak i pragnieniu.

Jak przekonać dziecko do picia wody?

Zadbajmy o to, by dziecko, zwłaszcza to większe, miało zawsze coś do picia pod ręką. W szkole wyposażmy je w butelkę wody mineralnej. Przyda mu się zwłaszcza po intensywnym wysiłku. Jeśli nasza pociecha jest oporna i niechętnie sięga po płyny, jest kilka sposobów, które mogą pomóc w oswajaniu jej z wodą.

Zorganizujmy zabawę, w której zadaniem będzie wciąganie wody za pomocą słomki z talerza, albo picie z kubka z zawiązanymi oczami. Porozmawiajmy z dzieckiem na temat tego, dlaczego uzupełnianie płynów w organizmie jest tak istotne. Jeśli zrozumie, że woda jest ważna dla jego zdrowia, bo dzięki niej mają więcej energii i chęci do zabawy, to może będzie chętniej po nią sięgało.

Dajmy też dziecku dobry przykład, sami pijąc regularnie wodę. Śmiało możemy również dodać do szklanki z wodą owoce, takie jak truskawka, pomarańcza czy cytryna, które uatrakcyjnią napój. Podobną funkcję spełni również kolorowy kubek czy papierowa słomka. Warto nie kusić naszej latorośli innymi napojami, jeśli w domu nie będzie nic innego do picia, zwiększymy prawdopodobieństwo, że sięgnie właśnie po wodę.