O tym, jak ważne jest dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów wie każdy rodzic. Wiele z nich znajdziemy w warzywach i owocach, dziecko nie zawsze chce je jednak jeść. Oto kilka sposobów, które mogą nam to ułatwić.
Zacznij jak najwcześniej
Zacznijmy od tego, że w powiedzeniu – „czym skorupka za młodu nasiąknie (…)” jest wiele prawdy, sposób żywienia w okresie dzieciństwa nie tylko przełoży się na przyszłe zdrowie dziecka, ale i zwiększy prawdopodobieństwo, że dziecko w przyszłości sięgnie po warzywa i owoce z własnej chęci. Owoce i warzywa warto jeść już będąc w ciąży i w okresie karmienia piersią. W przypadku małych dzieci posiłek powinien być łatwy do zjedzenia, dlatego konsystencję powinniśmy dostosować do możliwości dziecka na danym etapie rozwoju. Z pomocą przyjdzie nam kalendarz żywienia, który podpowie nam, jakie warzywa lub owoce i w jakiej formie możemy podawać dziecku.
Bądź cierpliwa
W czasie posiłku raczej nie stosujmy rozpraszaczy w postaci telewizora lub telefonu, niech maluch skupi się na jedzeniu. Na ile to możliwe posiłki powinny kojarzyć się ze spokojem, bez tworzenia negatywnych skojarzeń. Zachowajmy spokój i cierpliwość, dziecko potrzebuje czasu, by się przyzwyczaić do nowych smaków, które mu serwujemy. Jeśli dziecko nie chciało raz zjeść jakiegoś warzywa, spróbujmy za jakiś czas podać je w innej formie. Najmłodszym podajemy warzywa o gładkiej konsystencji, nowości wprowadzamy pojedynczo. Możemy zacząć od jarzyn, które mają delikatny smak, mowa o marchewce i kalafiorze. Nie bójmy się też brokułów, choć mają bardziej gorzki smak. Z czasem, gdy maluch będzie już w stanie, możemy wprowadzić kotleciki warzywne, i warzywne zupy. Nie zniechęcajmy się, jeśli dziecko nie od razu polubi jakiś smak, spróbujmy ponownie. Maluch potrzebuje czasu. Nie róbmy z warzyw i owoców kary. Jeśli dziecko chce jeść samodzielnie, niech je.
Zadbaj o oprawę
Dobrze, by danie było atrakcyjne wizualnie, kolorowo podane danie może dodatkowo przekonać malucha. Śmiało możemy dekorować talerzyk sałatą albo pomidorkami koktajlowymi. Kanapki z warzywami mogą przybierać różne kształty. Dzięki temu zachęcimy dziecko do zjedzenia zaserwowanego przez nas dania. Śmiało eksperymentujmy też z kreatywnymi, bajkowymi nazwami. Niech dziecko wybierze, jaki owoc chce zjeść. My też dajmy dobry przykład. Warzywa i owoce pokrójmy na małe talarki albo w słupki. Dzięki czemu będą bardziej przystępne dla dziecka. Zaangażujmy dziecko do wspólnego przygotowywania posiłku. Nie zapomnij również o tym, że zrównoważona dieta opiera się także na piciu wody. Muszynianka poleca się do posiłku.