Jak wesprzeć dziecko przed egzaminem?

By 10 marca 2019DZIECKO

Szkolne egzaminy są dla naszego dziecka dość stresującym czasem. Jak możemy pomóc mu stworzyć odpowiednie warunki do nauki?

Zachowaj dystans

Po pierwsze pamiętaj, że to Twoje dziecko zdaje egzamin, nie Ty, dlatego zachowaj spokój. W tym czasie powinniśmy być wsparciem dla naszej pociechy, a nie dodatkowym obciążeniem. Dodajmy jej otuchy, rozmawiajmy z nią, wspierajmy dobrym słowem. Możemy też pomóc dziecku w nauce, przepytując je i wspólnie porządkując materiał. Niech ma świadomość, że bez względu na wyniki jesteśmy po jego stronie.

Pilnuj diety

Przyswajanie kolejnych partii materiału może być bardzo męczące. Jeśli dodamy do tego jeszcze stres, wówczas zdamy sobie sprawę, jak ważne jest dostarczenie do organizmu właściwych składników odżywczych. Niektóre z produktów wspomagają koncentrację oraz zdolność do zapamiętywania. Są to między innymi gorzka czekolada i orzechy laskowe. Owoce, takie jak banany i brzoskwinie wspierają układ nerwowy, dodają energii i świetnie sprawdzą się jako przekąska w trakcie dnia.

W diecie dziecka nie powinno zabraknąć węglowodanów złożonych, które odżywią mózg. Są to zwłaszcza przetwory zbożowe, pieczywo pełnoziarniste, kasze, ryż, ziemniaki i makaron. Kolejne wartościowe składniki to kwasy omega-3, które są budulcem mózgu i błon komórkowych. Znajdziemy je w rybach morskich czy oleju rzepakowym. Z kolei witaminy z grupy B zapobiegają roztargnieniu i koją nerwy. Magnez wzmacnia pamięć i koncentrację oraz łagodzi napięcie. Możemy znaleźć go w bananach, dyni, migdałach i orzechach. Pamiętajmy, aby posiłki były regularne. Zwłaszcza w okresie intensywnej nauki dziecku przydadzą się dostarczane regularnie składniki odżywcze.

Nie zapominajmy również o odpowiednim uzupełnieniu płynów, warto by Muszynianka znajdowała się w zasięgu wzroku dziecka podczas nauki. Nawodni ona organizm i wspomoże koncentrację. Odwodnienie może skutkować bólami głowy i zmęczeniem.

Odpoczynek

Egzaminy stanowią wyzwanie dla układu nerwowego, w końcu długa nauka pochłania sporo energii. Dlatego dobrze, by dziecko nie zapomniało o przerwach, które pozwolą mu na regenerację. Kluczowy jest także sen. Materiał do nauki powinien zostać podzielony w miarę równomiernie, tak aby był czas na krótkie przerwy, a także na sen o odpowiedniej porze. W ramach przerwy w ciągu dnia można na przykład pójść na basen, spacer, czy pojeździć na rowerze. Sport pozwoli odpocząć zarówno ciału, jak i umysłowi, zapewni też lepsze wyniki.