Jak uchronić dziecko przed otyłością?

By 28 listopada 2018DZIECKO

Coraz więcej nastolatków ma problemy z wagą, jak możemy wpajać dziecku od najmłodszych lat dobre nawyki, tak by uchronić je przed nadwagą?

Nadwaga w wieku dziecięcym może wpłynąć na wagę w wieku dorosłym, na ogólne zdrowie i długość życia. Warto wprowadzić nawyk wspólnego spożywania posiłków, który sprawia, że dzieci spożywają więcej zdrowych rzeczy, takich jak owoce, warzywa czy błonnik, a mniej tłustych potraw. Warunkiem jest oczywiście to, że dorośli spożywają właśnie wspomniane produkty. Zadbaj też o to, by w lodówce znalazła się zdrowa przekąska. Na ile to możliwe unikaj gotowych lub zamawianych potraw, ponieważ zawierają one zazwyczaj więcej tłuszczu i kalorii niż domowe posiłki.

Nikt nie powiedział, że dziecko musi jeść tylko i wyłącznie warzywa i owoce, czasami wystarczy zamienić pewne składniki, by danie było zdrowsze lub mniej tuczące. Na przykład zmniejszając ilość śmietany czy wysokotłuszczowych produktów. Warto też przemycić dodatkowe warzywa w sosie pomidorowym, albo posypać pizzę rukolą. Kanapki wykonajmy natomiast z pieczywa pełnoziarnistego zamiast z białego chleba.

Niech dziecko zamiast słodzonych napojów pije wodę. Muszynianka poleca się jako dodatek do codziennej diety. Słodycze podawaj z umiarem. Warto na ile to możliwe kroić owoce i warzywa w mniejsze kawałki i podawać jako przekąski. Wtedy dziecko chętniej po nie sięgnie. Przygotuj dziecku drugie śniadanie do szkoły, żeby nie było głodne i nie kupiło czegoś słodkiego. Jogurt, jabłko, orzechy czy kanapka to doskonały pomysł. Zadbaj też o to, by dziecko się ruszało. Niech ruch sprawia mu frajdę, pomoże w tym samodzielne wybranie przez niego rodzaju aktywności. Niech dziecko nie przesiada też godzinami przed telewizorem lub komputerem. Nie zapominajmy też o tym, jak ważny jest przykład, który dajemy dziecku.