Jak ubrać dziecko na jesienny spacer?

By 19 października 2018DZIECKO

Jesień to nie powód by rezygnować ze spacerów z naszą pociechą. Większość rodziców głowi się jednak nad tym, w jaki sposób ubrać swoje dziecko na jesienny spacer, by nie zmarzło i nie przegrzało się, a na dodatek aby było mu wygodnie.

Nie ma żadnych przeciwwskazań względem jesiennych spacerów. Wprost przeciwnie. Zabierajmy dziecko na spacer, kiedy to tylko możliwe. Dzięki temu dotleni się i nabierze odporności. W szczególnym cieple musimy trzymać tylko noworodki, które nie mają jeszcze dobrze rozwiniętej termoregulacji. Niemowlęta możemy ubierać podobnie do siebie, z uwzględnieniem faktu, że dzieci w wózku nie są w ruchu i że niemowlę lubi drzemać. Panuje zasada, by na niemowlaka zakładać o jedną warstwę więcej niż na siebie. Tą warstwą może być na przykład bawełniana bluza. Zadbajmy o to, by blisko ciała znajdowały się naturalne materiały takie jak wełna czy bawełna, które wspomagają termoregulację. Postawmy na materiały przepuszczające powietrze i nie pochłaniające wilgoci.

Jeśli głowa dziecka jest zasłonięta od wiatru budką to nie potrzebuje ono bardzo grubej czapki, lepiej wybrać cienką czapeczkę na przykład z wełny merynosa, która pozwoli zapewnić odpowiednią termoregulację. Jeśli nasze dziecko jest aktywne na spacerze, to ubierajmy je w wygodne, przepuszczające powietrze ubranka. Aktywność fizyczna sprzyja potliwości, dlatego, blisko ciała powinny znaleźć się naturalne materiały albo specjalna bielizna termoaktywna. Niemowlę ubierzmy następująco – śpioszki, kaftanik, kombinezon z polaru, bawełniana czapeczka, kocyk, a w przypadku dużego spadku temperatury wybierzmy grubszy kombinezon i czapeczkę. Nie zapomnijmy też o foli przeciwdeszczowej jeśli mży. Starsze dzieci ubieramy nieci cieplej niż siebie z naciskiem na uszy, głowę i stopy. Jesienne spacery najlepiej odbywać popołudniu, bo wtedy jest najcieplej.

Warto ubrać dziecko na cebulkę, bo w każdej chwili możemy wedle zapotrzebowania ściągnąć lub założyć jakąś część garderoby. Pamiętajmy, by obuwie było dostosowane do warunków panujących na zewnątrz. Temperaturę dziecka możemy sprawdzić dotykając jego karku. Wchodząc do pomieszczenia zdejmijmy szalik, czapkę i rozepnijmy kurtkę dziecka, aby go nie przegrzać.
Nie zapomnij zabrać ze sobą butelki wody, wilgotnych chusteczek, smoczka czy butelki z mlekiem.