Jak sprawić, by dziecko było bardziej aktywne fizycznie?

By 22 lipca 2019DZIECKO

Co jakiś czas lekarze alarmują, że coraz więcej dzieci cierpi na nadwagę, co w przyszłości może niekorzystnie przełożyć się na ich zdrowie. Jak temu zapobiec i w jaki sposób możemy zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

Najlepiej zmotywujesz dziecko do ruchu dając mu dobry przykład. Pokaż, jak fajna może być aktywność fizyczna i ile może dać radości. Gdy dziecko zobaczy, że się ruszamy, istnieje spora szansa, że samo też będzie chciało, naśladując dorosłych. Dlatego czas wolny spędzajmy aktywnie, spacerując, jeżdżąc na rowerze, czy rolkach. Próbujmy różnych dyscyplin sportowych, spośród których maluch wybierze swoją ulubioną, niech będzie to zabawa, a nie obowiązek. Gdy dziecko jest małe możemy zaproponować mu rozmaite zabawy i gry, niech dziecko nie kojarzy ruchu z monotonią. Starsze dziecko możemy zapisać na dodatkowe zajęcia. Jeśli któraś z aktywności spodoba mu się szczególnie, warto zapisać je na zajęcia z profesjonalnym trenerem.

Jakie formy ruchu są najpopularniejsze wśród dzieci? Między innymi pływanie, jazda na rolkach, na rowerze, piłka nożna czy taniec.

Jazda na rolkach
Jazda na rolkach rozwija sprawność motoryczną dziecka, wpływa na jego koordynację i kondycję. Już czterolatek może podjąć pierwsze próby, testując rolki trójkołowe. Ułatwią one utrzymanie równowagi. Nie zapomnijmy o kasku i ochraniaczach na łokcie i kolana.

Wycieczki rowerowe
Jazda na rowerze pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, poprawia też jego odporność i nastrój. Dziecko oswaja się z prędkością i ćwiczy szybkie reagowanie. Wspólne wycieczki wzmacniają też naszą więź z potomkiem.

Taniec
To często pierwsza z aktywności naszej pociechy, w końcu, która z nich nie lubi się poruszać w rytm muzyki? Tę skłonność warto pielęgnować, na zajęcia taneczne mogą uczęszczać już trzylatki, a pięciolatki z łatwością poradzą sobie z układami. Taniec wpływa na koordynację ruchową czy zwinność. Rozwija też poczucie rytmu.

Piłka nożna
To jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce. Gra w piłkę nożną kształtuje wszystkie partie mięśni, wzmacnia stawy i poprawia krążenie. Ma ona jednak nie tylko zdrowotne właściwości. Uczy współpracy i pomaga nawiązywać nowe znajomości.

Pływanie
Wpływa na harmonijny rozwój wszystkich partii mięśni, eliminuje wady postawy, zwiększa wydolność całego organizmu i poprawia koordynację ruchową. Z wodą zaznajamiać można już kilkumiesięczne dzieci, ucząc ich swobodnego unoszenia się na powierzchni. Naukę pływania rozpoczyna się zazwyczaj około 5 roku życia. Wcześniej warto tylko ograniczyć się do zabaw.

Kibicuj dziecku na każdym etapie przygody ze sportem. Chwal je za sukcesy i za podjęcie wyzwania, bez względu na to, czy ponosi porażkę, czy świętuje sukcesy. Podczas aktywności z naszym maluchem nie zapominajmy o właściwym nawodnieniu, pomoże nam w nim Muszynianka, naturalna woda mineralna.