Jak poprawić sen niemowlaka?

By 23 kwietnia 2018DZIECKO

Każda z nas chciałaby, aby jej dziecko spało długo i spokojnie, zwłaszcza gdy jesteśmy zmęczone po porodzie. Niestety, początki bywają różne. Dlaczego tak się dzieje i jak możemy wspomóc naszego maluszka w regularnym śnie?

Problemy ze snem – skąd się biorą?

Sen noworodka różni się od snu niemowlęcia. Za noworodka zwykło uważać się dziecko, które nie ukończyło 28 dnia życia. Jest to okres dość specyficzny i rządzi się własnymi prawami. Przez pierwszy tydzień noworodek próbuje zaaklimatyzować się do świata, na który przyszedł. Dziecko nie rozróżnia na początku dnia od nocy, rytm życia dyktują mu potrzeby fizjologiczne, zwłaszcza głód. Musi minąć więc nieco czasu, nim nasze dziecko przestawi się na tryb dzienny. Dlatego bądźmy cierpliwe. Dziecka zazwyczaj nie budzą hałasy dochodzące z zewnątrz, a elementy takie jak, pragnienie, głód, brudna pieluszka lub chłód.

W walce o regularny sen

Nasz maluszek potrzebuje czasu na to, by przyzwyczaić się do nowej, otaczającej go rzeczywistości, ale możemy mu w tym pomóc, wprowadzając regularność. Dlatego warto wprowadzić stałe godziny spacerów czy kąpieli ucząc malucha określonego rytmu dnia. Gdy dziecko zaśnie, nie musimy separować go całkowicie od dochodzących dźwięków. Dziecko powinno nauczyć się, że wokół toczy się życie.

Kiedy dziecko zasypia?

Bardzo często do zaśnięcia dziecku wystarczy pełny brzuszek. Dlatego brudną pieluszkę zmieniajmy przed posiłkiem, w czasie karmienia dziecko często zasypia, dlatego nie warto go później rozbudzać. Dziecko można otulić rożkiem albo kocykiem, co przypomni mu czasy, gdy znajdowało się w brzuchu mamy. Malucha usypia też bliskość rodziców, dlatego warto przysunąć łóżeczko dziecka do naszego. Wspomóc zasypianie możemy poprzez kołysanie, przytulanie, delikatne bujanie i śpiewanie. Dziecko możemy wyciszyć przed snem kąpielą. Zadbajmy o to, by w sypialni panowała optymalna dla niego temperatura. Miejmy na uwadze, że dziecko ma mały żołądek dlatego może często budzić się z głodu.

Powodzenia!