Uporczywe swędzenie i zaczerwienienie skóry u dziecka to oznaka, że coś jest nie tak. Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) to choroba szczególnie uciążliwa, ponieważ może dotyczyć już niemowlaków, które nie zawsze potrafią pokazać, że coś jest nie tak. Jako jedna z chorób cywilizacyjnych dotyka aż około 20% ludzi na świecie, z czego najbardziej zagrożone są osoby zamieszkujące USA i Europę Zachodnią. Niestety nie omija Polski, tak więc może dotyczyć naszych dzieci, którym należy się wtedy specjalna opieka.
AZS najczęściej pojawia się u noworodków i dzieci około 6-7 roku życia. Jest to choroba, której nie da się wyleczyć, ale można łagodzić jej objawy (z biegiem lat ulega złagodnieniu). Jeśli więc u naszego maleństwa stwierdzono Atopowe Zapalenie Skóry, pamiętajmy o podstawowych zasadach pielęgnacyjnych, dzięki którym objawy nie będą aż tak uporczywe.
Skąd AZS?
Istnieje wiele teorii, które mogą świadczyć o atopowym zapaleniu, jednak za najpowszechniejszą uważa się dziedziczność. Tu jednak, jak wiadomo, dziecko może odziedziczyć genetyczną skłonność do atopii, tak samo, jak do różnych odmian alergii. Przyczyn zwiększonej zachorowalności upatruje się często w dużej wadze urodzeniowej dziecka lub karmieniu maleństwa krowim mlekiem, zanim ukończy pierwszy rok życia.
Jak sobie radzić z atopią?
Szczególne znaczenie mają kąpiele dziecka: przede wszystkim nie powinny trwać zbyt długo, ponieważ kontakt skóry z gorącą wodą pogarsza jej stan. Najważniejsze jest systematyczne natłuszczanie, poprzez stosowanie różnych preparatów przeznaczonych dla skóry atopowej. Tutaj mamy szeroki wybór od wszelkich maści po natłuszczające oliwki. Skuteczne będą również substancje ochronne, wykorzystywane przed kąpielą.
Nie zapominajmy o praniu ubrań i pościeli w specjalnych proszkach dla alergików, a także o możliwości kupienia tabletek przeciwuczuleniowych! Pamiętajmy też o nawadnianiu dziecka od środka, na pewno przyda się Muszynianka.