Dziecko na wakacjach

By 8 lipca 2019DZIECKO

Latem podróżujemy wraz z dziećmi, po to, by odpocząć i nabrać sił. Jednak, aby urlop był bezpieczny konieczna jest pewna dawka wyobraźni oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa. 

Dziecko zmęczone szkolnym trybem pragnie podobnie jak Ty odpocząć, dlatego nie planuj wyjazdowego grafiku co do minuty. Niech pociecha się zrelaksuje, przemęczenie prowadzi do obniżenia poziomu melatoniny oraz wzrostu stężenia kortyzolu, czyli hormonu stresu w ciele. Brak odpowiedniej ilości snu obniża też koncentrację i ogólną wydolność organizmu, wpływa również na spadek odporności.

Na co dzień chodzimy do pracy, a naszymi dziećmi zajmuje się przedszkole i szkoła, dlatego nie dziwmy się, że podczas wakacji dzieci cieszą się, że wreszcie mają nas tylko dla siebie i zadają setki pytań, albo nie odstępują nas ani na krok. Wykażmy się cierpliwością. Mimo wolnego nie zapominajmy jednak o zachowaniu podstaw bezpieczeństwa. To rodzice są za nie w głównej mierze odpowiedzialni. Jeśli na wakacje jedziemy samochodem zadbajmy o zapięte pasy i dobrze dobrany fotelik dziecięcy. Miejmy na uwadze również ewentualną chorobę lokomocyjną dziecka. Komfort podróży zwiększą także wygodne ciuchy, odpowiednie do pogody, takie, które ustrzegą je przed przegrzaniem.

Podczas wakacji zadbajmy o higienę. Regularne mycie rąk to jeden z jej elementów. Koniecznie nie zapomnijmy też o odpowiednim nawadnianiu. Trzymajmy Muszyniankę pod ręką. W przypadku upalnych dni zadbajmy o nakrycie głowy oraz kremy z filtrem. W przypadku wycieczki do lasu pamiętajmy o środkach na komary i kleszcze.

Niezależnie od miejsca, ustalmy podstawowe zasady bezpieczeństwa, co dziecko powinno zrobić, gdy się zgubi, jak powinno się zachowywać, by nie narażać się na niebezpieczeństwo. Przestrzeżmy je przed rozmową z obcymi, braniem od nich słodyczy, czy odchodzeniem z nimi. Warto też wyposażyć je w zawieszkę z adresem, imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu do rodziców. Nad wodą czujnie obserwujmy dziecko, żeby zareagować, jeśli zniknie nam z oczu, pilnujmy też, by kąpało się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, stosujmy się do regulaminu kąpieliska. Dzięki temu z wakacji wrócimy wypoczęci oraz cali i zdrowi.