Dziecko na diecie?

By 29 stycznia 2019DZIECKO

Czasami z różnych powodów musimy wprowadzić ograniczenia w codziennej diecie naszego dziecka. Sytuacja taka bywa dla dziecka trudna i stresująca, w jaki sposób możemy pomóc mu poradzić sobie z nią?

Gdy specjalista po badaniach poinformuje nas o problemach gastrycznych dziecka, konieczne będzie ustalenie posiłków oraz zakresu ograniczeń żywieniowych. Musimy poinformować dziecko o zmianach, które będą tego konsekwencją. Jednocześnie dajmy mu czas żeby się przyzwyczaiło do zmian, to trudny okres dla niego, dlatego może ono wymagać szczególnego wparcia. Dlatego rozmawiajmy z nim. Nie oszukujmy dziecka, że dieta potrwa tylko chwilę i tak dalej. Śledźmy jego reakcje i odpowiednio na nie reagujmy.

Po wieści o wprowadzeniu diety nie użalajmy się nad dzieckiem, to mu nie pomoże, zrozummy go i wspierajmy. Nie roztaczajmy jednak czarnej wizji choroby, nie bądźmy też nadopiekuńczy. Nie określajmy dietowych potraw jako mniej smacznych czy gorszych, bo będziemy prowokować malucha do buntu. Uczmy dziecko dobrych zasad dietowych, to na pewno zaowocuje w przyszłości. Nie zapomnijmy też o odpowiednim nawadnianiu, Muszynianka świetnie się sprawdzi.

Jeśli dziecko nie ma problemów gastrycznych, jednak martwimy się jego nadwagą, pamiętajmy, by jego dieta była odpowiednio zróżnicowana. W takim przypadku również pamiętajmy, że dla dziecka dieta może być obciążająca. Dziecko potrzebuje zazwyczaj czasu, by przyzwyczaić do nowych zasad żywienia. Czasami może reagować smutkiem, przygnębieniem, poczuciem straty, niepewnością. Poświęćmy więc czas również na zadbanie o komfort psychiczny dziecka. Niech odnajdzie się w nowej sytuacji. Wytłumaczmy dziecku powody i cały proces związany z dietą. Jeżeli jesteśmy w stanie modyfikować dietę, postarajmy się, by nie była ona nadmiernie restrykcyjna. Niech przygotowywane przez nas posiłki będą zbilansowane, uwzględnijmy potrzeby dziecka, na składniki odżywcze, witaminy i minerały, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju. Niech dziecko ma wsparcie w każdym z domowników. Nie zapomnijmy także o nawyku jedzenia śniadań. Przewidzieć możemy także nagrody za trwanie w diecie. Dobrym pomysłem jest też wspólne przygotowywanie posiłków. Warto rozmawiać też z dzieckiem na temat zdrowego żywienia.