Dlaczego warto ćwiczyć mózg?

By 21 czerwca 2021DZIECKO, MŁODZIEŻ

Mózg stanowi najważniejszą część układu nerwowego i jest jednym z najistotniejszych organów w organizmie. Odpowiada za naszą zdolność do myślenia, dlatego jest dla nas tak cenny i należy o niego dbać każdego dnia. Tylko w jaki sposób? Podpowiadamy!

Kiedy zacząć ćwiczyć pamięć?

Mózg dziecka jest niezwykle chłonny. Świadczy o tym, chociażby to, że dziecko w szybkim tempie rozwija umiejętności poznawania konotacji przedmiotowych i znaczeniowych. Umiejętności poznawcze warto wykorzystywać już od najmłodszych lat. Dzieciom w wielu 3 lat można już dawać różnego rodzaju zadania na ćwiczenie pamięci, połączone z zabawą, kolorami czy ruchem.

W jaki sposób ćwiczyć pamięć?

Ćwiczyć pamięć można na różne sposoby, wcale nie muszą to być skomplikowane zadania matematyczne. Możemy rozwiązywać krzyżówki czy grać w szachy. Możesz też wykonywać czynności, do których nie przywykłeś, jak na przykład mycie zębów lewą ręką (lub prawą, jeśli jesteś leworęczny). Po kilku dniach zauważysz, że ta czynność sprawia Ci coraz mniejszą trudność. Dzieje się tak, ponieważ mózg uczy się tego, że nauka jest dla niego najlepszym treningiem.

Mózg też może ulec zmęczeniu, dlatego ważne jest by miał czas na odpoczynek i regenerację. Bardzo istotny jest dla niego sen, który powinien trwać 7 do 8 godzin. Zadbajmy przede wszystkim o jego jakość. Przed snem nie używajmy komputera i telefonu, zasypiajmy w przewietrzonym pomieszczeniu i kładźmy się spać o regularnych godzinach.

Ważną kwestią dla naszego mózgu jest odpowiednia dieta oraz nawodnienie. Muszynianka poleca się każdego dnia. Bogata w minerały, które są niezbędne nie tylko dla naszego mózgu, ale i całego organizmu.