Dlaczego sport jest istotny dla rozwoju dzieci?

By 16 lipca 2019DZIECKO

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że sport stanowi istotny element dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Zasada ta sprawdza się zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci.

Najmłodsi uwielbiają ruch, wystarczy spojrzeć na niemowlę, by przekonać się, jak często wymachuje rączkami i nóżkami. Z czasem dziecko wykształca coraz lepszą koordynację ruchową, w dalszym ciągu tryskając energią. Właśnie dlatego tak istotne jest to, by nasza pociecha uczęszczała na zajęcia z wychowania fizycznego. Dzięki temu rozwija się harmonijnie, uczy się również tego, jak reagować na porażki, działać w zespole, być wytrwałym czy konsekwentnym. Aktywność wspiera rozwój mięśni, kości, stawów, stymuluje układ krwionośny, oddechowy, nerwowy i odpornościowy. Badania wskazują również, że wpływa pozytywnie na rozwój psychiczny, pomaga regulować emocje, rozwija poczucie własnej wartości, pewności siebie, uczy podejmowania decyzji. Zapobiega nadwadze, otyłości i wielu przewlekłym chorobom. Dziecko uprawiające sport jest też mniej narażone na złamania czy skrzywienie kręgosłupa. Ruch pozytywnie wpływa także na stawy, poprzez aktywne spędzanie czasu dochodzi do prawidłowego odżywiania chrząstki stawowej. Zwiększa się również uwapnienie kości i ich elastyczność.

WHO zaleca dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym co najmniej godzinę ruchu dziennie, powinien on cechować się średnią intensywnością. Młodsi podopieczni ruszają się głównie przez zabawę, biegając, wspinając się, pokonując przeszkody. W przypadku starszych pomocne może okazać się zapisanie ich na dodatkowy sport. To doskonałe rozwiązanie również, gdy dzieci czują się zmęczone lub zestresowane. W czasie wysiłku do krwiobiegu uwalniają się endorfiny, nazywane powszechnie hormonami szczęścia, które dodają energii i poprawiają samopoczucie.

Sport hartuje też dzieci poprzez dostosowywanie organizmu do zmian temperatury, dzięki temu pociechy aktywne fizycznie rzadziej chorują i są bardziej odporne na różne choroby. Zaleca się, by najmłodsi ćwiczyli regularnie, równoważąc czas spędzony przed komputerem i telewizorem. Każdego dnia zachęcajmy dziecko do aktywności, pamiętając też o właściwym nawodnieniu. Zadbajmy o to, by zawsze miało Muszyniankę pod ręką.