Dieta małego ucznia

By 7 września 2018DZIECKO

Rozpoczęcie roku szkolnego już za nami, wcześniej dziecko potrzebowało mnóstwo energii do zabawy, teraz pora na powrót do szarej rzeczywistości i odżywienie szarych komórek.

Zdrowe nawyki

Wyrobienie zdrowych nawyków to podstawa. Nasze dzieci uwielbiają niezdrowe przekąski, a my nie zawsze jesteśmy obok, byśmy mogli je kontrolować. Dlatego tak ważna jest praca z nawykami od najmłodszych lat. Nie zapominajmy jednak o tym, że przykład idzie z góry, dlatego jeśli będziemy przekonywać dziecko o tym, że twarożek jest zdrowy i pyszny, ale sami nie będziemy go jedli, na nic zdadzą się nasze trudy. Zbilansowana dieta nie tylko uchroni dziecko przed nadwagą, ale i da mu niezbędną dawkę energii.

Młody organizm rozwija się intensywnie, potrzebuje więc sporo energii oraz składników odżywczych, żeby tak mogło się stać. Powinien za to unikać pustych kalorii. W jadłospisie dziecka powinny pojawić się błonnik, witaminy, minerały czy tłuszcze. Zadbajmy też o to, by nasze dziecko spożywało regularne posiłki. Unikajmy natomiast słodkich przekąsek czy fast foodów.

Codzienna dieta

Codzienna dieta powinna składać się z lekkostrawnych dań. Pośród nich nie powinno zabraknąć produktów mlecznych, które są źródłem łatwo przyswajalnego wapnia niezbędnego do prawidłowego kształtowania układu kostnego. Zaleca się, aby każdego dnia dziecko wypijało szklankę mleka albo jogurtu, może być to również kefir lub maślanka. Zdrowa dieta składa się również z owoców i warzyw, które zawierają błonnik, oraz witaminy. Na talerzu nie powinno zabraknąć też ryżu, makaronu, ziemniaków, chudego mięsa czy ryb. Produkty te dostarczają nienasyconych kwasów tłuszczowych i cennych pierwiastków.

Śniadanie

Dziecko powinno koniecznie zjeść śniadanie. Dzięki niemu uzyska potrzebną dawkę energii oraz składniki niezbędne do pracy umysłowej. Przygotujmy mu też drugie śniadanie, które zje w szkole. Mogą być to kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, owoc oraz coś do picia. W odpowiednim nawodnieniu pomoże nam naturalna woda mineralna Muszynianka. Warto zapisać również dziecko na szkolną stołówkę, gdzie otrzyma obiad. Po powrocie do domu dziecko powinno zjeść podwieczorek oraz lekką kolację. W codziennej diecie pamiętajmy o różnorodności oraz regularnych posiłkach. Dzięki temu dziecko będzie miało mniejszą ochotę na niezdrową żywność.