Uczniowie wrócili do szkół, a więc przed nimi czas wzmożonego wysiłku umysłowego i fizycznego. W jaki sposób możemy wspomóc naszego ucznia dietą?
Paliwo dla mózgu
Kartkówki, sprawdziany, wczesne wstawanie – to wszystko codzienność uczniów, która nie jest łatwa. Szkoła bywa stresująca, na dodatek powrót do niej zbiega się z sezonem na częste infekcje. Pomóc może dieta bogata w składniki odżywcze, która wpływa nie tylko na to, w jaki sposób dziecko się czuje, ale i na jego rozwój intelektualny. Mózg dziecka, który się rozwija, potrzebuje paliwa, by działać na pełnych obrotach. Właściwa dieta mu w tym pomoże.
Niezbędne składniki
Jak powinna wyglądać zrównoważona dieta dziecka? Po pierwsze zacznijmy od wody, z której składa się w dużej mierze organizm naszego podopiecznego. Muszynianka świetnie ukoi pragnienie i dostarczy niezbędnych składników mineralnych. Dziecko powinno sięgać po wodę regularnie i pić ją najlepiej małymi porcjami. Jeśli chodzi o posiłki, to powinny być one przede wszystkim regularne. Dietetycy zalecają, aby było ich 5, z czego najważniejsze jest śniadanie. W tej roli świetnie sprawdzi się owsianka. Pozostałe posiłki dziecko powinno spożywać, co 3-4 godziny.
Planuj z wyprzedzeniem
Zaplanujmy posiłki, które dziecko zje w szkole. Przygotowana w domu kanapka z ciemnego pieczywa, może uchronić je przed słodkimi przekąskami. A na dodatek dostarczy mu minerałów w postaci cynku i żelaza. Jeśli jest taka możliwość, możemy też wykupić obiady w szkole. W formie przekąsek świetnie sprawdzą się orzechy, które stanowią źródło magnezu i witaminy E. W diecie naszego dziecka nie powinno zabraknąć zróżnicowanych składników z całej piramidy żywieniowej. Są to produkty zbożowe i pełnoziarniste, makarony, pieczywo, produkty mleczne czy produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe.
Konieczny element diety
Podstawę diety naszego malucha powinny stanowić warzywa i owoce. Dlatego do śniadaniówki dziecka warto zawsze dodawać owoc. W tej roli świetnie sprawdzi się pokrojone jabłko, gruszka lub marchewka. Jeśli nasze dziecko nie lubi całych warzyw i owoców, to możemy postawić na koktajle i soki. Owoce pasują też do podwieczorku albo jako dodatek do jogurtu lub serka. Kolacja powinna być lekkostrawna. Kanapkę możemy zastąpić np. zupą mleczną. Zadbajmy o to, by dieta naszego ucznia była urozmaicona. Dzięki temu nie tylko dostarczymy mu niezbędnych składników, ale i będzie on chętniej zjadał to, co dla niego przygotujemy.