Czy aktywność fizyczna to lepszy rozwój dziecka?

By 14 lipca 2022DZIECKO

Każdy rodzic chciałby jak najlepiej zadbać o swoje dziecko i jego rozwój. Dlatego warto pamiętać o starym przysłowiu – ruch to zdrowie i poznać dobrodziejstwa, które niesie ze sobą uprawianie sportu.

Dorośli decydują się na zajęcia sportowe zazwyczaj z dwóch powodów – ze względu na efekty, które przynosi dana aktywność lub dlatego, że po prostu je lubią. U dzieci wygląda to nieco inaczej, one przede wszystkim chcą się dobrze bawić. Dlatego wybrane dla nich aktywności powinny zapewnić im rozrywkę. Tak, by maluch nawet nie wiedział, że ćwiczy. Działanie w zespole, wspólna zabawa, współzawodnictwo, a może po prostu grupowe działanie, które daje satysfakcje – wszystko to powinno składać się na aktywności naszych maluchów.

Zalety ruchu
Dzieci też mają sporo na głowie, co bywa przyczyną stresu. Dlatego sport wesprze nie tylko prawidłowy rozwój fizyczny dziecka, ale będzie też sposobem na pozbycie się stresu. Dodatkowo, choć być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, aktywność ruchowa z dziecięcych lat przekłada się na stan naszego zdrowia w dorosłym życiu. Warto potraktować to więc jako inwestycję w przyszłość. Jeśli nasze dziecko za dużo siedzi z komórką, możemy wykorzystać ją w dobrym celu. Pomogą nam w tym aplikacje motywujące do uprawiania sportu. Liczenie kroków, spalanie kalorii – to tylko kilka z dostępnych opcji, które warto wykorzystać. Sport stymuluje również mózg, który w tym okresie przecież się rozwija. Ćwiczenia wpływają też pozytywnie na koordynację mięśniowo-nerwową oraz rozwój mięśni i stawów.

Inwestycja w zdrowie naszego dziecka, to nie wszystko. Sport przyczynia się do produkcji endorfin, które nazywane są hormonami szczęścia. Wystarczy nawet 10 minut aktywności, aby poprawić humor. Sport poprawia także jakość snu i wpływa pozytywnie na koncentrację oraz działanie mózgu. A na dodatek to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. Rower, a może gra w piłkę? Ograniczają nas tylko chęci i wyobraźnia. Czego chcieć więcej?

W czasie ruchu zadbajmy o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka. Pomoże nam w tym Muszynianka.