Czkawka jest czymś, co prędzej czy później pojawi się w życiu każdego niemowlaka, czy rodzice powinni się nią martwić?
Czym jest czkawka?
Czkawka to odruch, czyli mimowolna reakcja organizmu na bodziec. W tym przypadku stymulowany jest nerw błędny oraz przeponowy. Powodują one rytmiczne skurcze mięśni międzyżebrowych i przepony. Dźwięk, który słyszymy powstaje w wyniku zamknięcia głośni.
Czemu służy czkawka?
Hipotez dotyczących tego, po co nam czkawka jest kilka. Jedna z nich twierdzi, że pomaga usunąć nadmiar powietrza z przewodu pokarmowego, które dostanie się tam przypadkowo w czasie jedzenia i nadmiernego rozciągania ściany żołądkowej. Jako przyczynę wymienia się również niekiedy fakt, że układ nerwowy nie ukształtował się jeszcze całkowicie, więc nerw przeponowy też nie działa w prawidłowy sposób. Czkawka pojawia się bardzo często po posiłku lub w czasie karmienia, kiedy to dziecko zasysa wraz z pokarmem powietrze, które następnie uciska przeponę i powoduje jej skurcze. Czkawka może pojawić się również w przypadku nagłej zmiany temperatury otoczenia na przykład w czasie przebierania albo kąpieli. Nie bez znaczenia jest również nagła zmiana temperatury treści żołądkowych.
Jak zapobiec czkawce?
Jeśli karmimy malucha butelką, ważne jest, aby smoczek wypełniony był pokarmem, dzięki czemu uniemożliwimy dostanie się do niego powietrza. Upewnijmy się też, że dziecku się odbiło. Jeśli czkawka mimo wszystko wystąpi, wtedy warto ponownie przyłożyć dziecko do piersi, ponieważ regularne odruchy połykania i oddechu pomogą rozluźnić przeponę.
Czy jest się czym martwić?
Napady czkawki u niemowlaka powinny z czasem zmniejszać swoją częstotliwość. Większość epizodów czkawkowych przechodzi samodzielnie. Jeśli powodem czkawki jest powiększenie napełnionego żołądka, wtedy wystarczy poczekać nieco, aż treść żołądka przedostanie się do jelit i czkawka ustąpi samodzielnie. Jeśli chcemy pomóc dziecku, możemy nosić je w pozycji pionowej, opierając główkę dziecka o ramię, a brzuszek o pierś, aby czkawka ustąpiła szybciej. Jeśli czkawka jest następstwem zmiany temperatur, szybko ogrzejmy dziecko otulając je kocykiem. Możemy też spróbować ułożyć dziecko w innej pozycji, dzięki czemu zmienimy rytm jego oddechu. Jeżeli jednak czkawka mimo wszystko nie ustaje, a czas mija, wtedy niezbędna może okazać się konsultacja z pediatrą, który stwierdzi, czy nie jest ona przyczyną poważniejszego schorzenia. Jeśli jednak trwa od kilku do kilkunastu minut i ustępuje, nie ma się czym martwić.