Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak ważną rolę w organizmie pełni wapń, zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży oraz dzieci. Około 99% wapnia znajduje się w kościach i zębach, w których jest podstawowym materiałem budulcowym. Pozostała ilość pierwiastka znajduje się w płynach ustrojowych oraz tkankach miękkich, gdzie spełnia inne niż budulcowe funkcje.
Rola wapnia w organizmie
Wapń poza udziałem w budowie kości i zębów pełni wiele bardzo ważnych funkcji. Pierwiastek ten zapobiega gorączce, zwiększa koncentrację uwagi i wytrzymałość, uspokaja nerwy. Odgrywa rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu naczyniowego i wzmacnia serce. Bierze udział w procesie skurczu mięśni szkieletowych. Wapń jest niezbędny przy procesie gojenia ran i krzepnięciu krwi.
Zapotrzebowanie na wapń
Zapotrzebowanie na wapń jest zróżnicowane w zależności od płci, wieku i stanu fizjologicznego. Zgodnie z zaleceniami zapotrzebowanie dla niemowląt do 6 miesiąca życia wynosi 200 mg/dzień, dzieci w wieku 1-3 lat 700 mg/dzień. Najwięcej potrzebują dzieci i młodzież w wieku 10-18 lat oraz kobiety w ciąży 1300 mg/dzień.
Źródła wapnia w diecie
Woda mineralna Muszynianka dostarczy Ci 220 mg wapnia/l, a także innych niezbędnych do życia pierwiastków. Duża zawartość wapnia znajduje się również w mleku. Osobom nietolerującym laktozę zaleca się spożywanie przetworów mlecznych zamiast mleka, w których część laktozy została rozłożona. Należą do nich sery, jogurty, kefiry. Dobrym źródłem wapnia są również ryby, orzechy laskowe, pistacje, suszone figi i morele, nasiona słonecznika, sezam, migdały, płatki owsiane, otręby, szczypior, natka pietruszki, jarmuż, kapusta włoska.