Chusty do noszenia dzieci

By 2 września 2019DZIECKO

 

Coraz popularniejsze staje się noszenie dzieci w chustach. Nie jest to tylko trend, ale także sposób na nawiązanie bliskości z dzieckiem. Przeczytaj, jakie korzyści może przynieść zamotanie malucha w długą tkaninę, i jak zacząć przygodę z chustonoszeniem.

 

 

Wpływ na zdrowie

Dziecko, które jest przytulone do ciała rodzica ma bardzo duże poczucie bezpieczeństwa, ponieważ odczuwa ciepło i bicie serca mamy lub taty. Gdy noszący przemieszcza się, pociecha lekko się kołysze, co jest dla niej przyjemne i pozwala na uspokojenie się, a niekiedy pomaga zasnąć. Poza tym, pionowa pozycja, w której się znajduje, ma pozytywny wpływ na układ oddechowy malucha. Wydzielina zatykająca nos ścieka wtedy o wiele łatwiej, to natomiast usprawnia oddychanie.

Dobrą opinię o chustonoszeniu wyrażają również fizjoterapeuci. Twierdzą, że układ ciała noszonego w ten sposób dziecka korzystnie wpływa na rozwój kręgosłupa.

Jak zacząć?

Jeśli masz ochotę zacząć używać chusty, ale obawiasz się, że będzie to dla Ciebie zbyt trudne, nie martw się! Jest coraz więcej miejsc, gdzie możesz się nauczyć tej techniki. W internecie bez problemu znajdziesz adresy doradców, którzy na indywidualnych konsultacjach nauczą Cię, jak bezpiecznie zamotać malucha. Oczywiście zwróć uwagę, czy taka osoba posiada odpowiedni certyfikat.

Chusty do noszenia dzieci są utkane z różnych materiałów. Dostosuj je nie tylko do swoich wymagań, ale też do pory roku. W ciepłe miesiące lepiej sprawdzą się bardziej przewiewne tkaniny, np. tylko z domieszką wełny. Niezależnie jednak od temperatury, zadbaj o nawadnianie swojej pociechy. Jest to bardzo ważne podczas intensywnego rozwoju młodego organizmu. Wybierając się na spacer z maluchem, kontroluj jego temperaturę ciała. Jeśli zauważysz, że jest mu zbyt gorąco, natychmiast pozwól mu się napić. Niemowlakowi, który ukończył 6 miesięcy życia, możesz już podawać wodę, choć lepiej skonsultuj to wcześniej z pediatrą. Pamiętaj, że w chuście można nosić nawet 4-latki. Dzieci w tym wieku mogą już pić wodę mineralną, dlatego jeśli masz dziecko w tym wieku, zabierz ze sobą butelkę Muszynianki, którą możesz schować do plecaka lub torebki.