Biegunka to schorzenie, które może dotknąć osobę w każdym wieku, choć jest szczególnie dotkliwe dla dzieci. W jaki sposób możemy pomóc naszemu dziecku jeśli dopadnie go ta dolegliwość?
Biegunka czyli zmiana konsystencji kupki na płynną, jest niebezpieczna nawet dla dorosłego, a co dopiero dla dzieci. Kiedy mówimy o biegunce? Gdy dziecko odda więcej niż 3 luźne stolce z rzędu. Dolegliwość ta związana jest często z bólami brzucha, nudnościami, wymiotami czy ogólnym złym samopoczuciem. Różne są przyczyny występowania biegunki, czasami jest ona spowodowana zakażeniem wirusowym, bakteryjnym, pasożytem, antybiotykoterapią lub alergią pokarmową. Biegunka może stanowić także objaw nadchodzącej infekcji. O ostrym stanie chorobowym mówimy, gdy biegunka trwa do 14 dni, jeśli objawy chorobowe utrzymują się ponad 14 dni to mówimy o biegunce przewlekłej.
Jeśli nasze dziecko dopadła biegunka musimy pamiętać, że zasada jest taka, że powinniśmy dostarczyć dziecku tyle samo płynów ile straciło. Jeśli dziecko nie będzie chciało pić, konieczne może okazać się podpięcie go pod kroplówkę. Najważniejsze jest więc, by dziecko piło, postawmy na podawanie małych lecz częstych porcji. Każde nadmierne wypełnienie żołądka może prowadzić do wymiotów. Warto dostarczyć dziecku również probiotyków, które przywracają prawidłową florę bakteryjną, która wypiera chorobotwórcze drobnoustroje. Podawanie probiotyków skraca czas biegunki. Choć dziecko w tym czasie powinno przyjmować lekkie posiłki, nie głodźmy go, głodówki osłabiają organizm. Małe porcje jedzenia stymulują jelito do gojenia się. Zachowajmy jednak umiar i podawajmy małe porcje jedzenia. Postawmy na zdrowe posiłki. Unikajmy cukru i surowych owoców, dań smażonych i ciężkostrawnych. W przypadku biegunki występującej u dzieci warto skontaktować się z lekarzem, który doradzi nam środki farmakologiczne zmniejszające objawy choroby.