Zdrowe kości

By 1 września 2020SPORTOWCY

Nasze kości rosną i nabierają wytrzymałości już od dzieciństwa. Dzieje się tak do 30 roku życia. Następnie czynniki żywieniowe i styl życia pełnią bardzo ważną rolę w utrzymaniu zdrowych kości. Jak o nie dbać?

Dbaj o zdrowe kości już od dzieciństwa

Aby mieć zdrowe i silne kości należy dbać o nie już w młodym wieku. Dlatego tak ważne jest stosowanie diety bogatej w magnez, wapń i witaminy K, D i C oraz prowadzenie aktywnego trybu życia. Wapń to podstawowy składnik mineralny kości i zębów. Jest głównym ich budulcem, nadaje im twardości i wytrzymałości. Magnez odpowiada za wchłanianie wapnia oraz wpływa na gęstość kości i zębów. Oba te niezwykle ważne minerały znajdziecie w Muszyniance. Pamiętaj, by wypijać minimum dwa litry wody dziennie. Witamina K aktywuje osteokalcynę- hormon regulujący proces odbudowy kości. Witamina C przyczynia się do syntezy kolagenu, czyli głównego organicznego składnika kości. Witamina D ułatwia przyswajanie wapnia oraz ma działania przeciwzłamaniowe. W diecie wspomagającej zdrowe kości powinny znaleźć się takie produkty jak; banany, ryby, kasza gryczana, przetwory mleczne, czarna fasola, orzechy.

Aktywność fizyczna dla mocnych kości

Sama dieta nie wystarczy, by zachować mocne kości. Regularne uprawianie sportu pomaga wzmocnić mięśnie, które stanowią wsparcie dla kości. Osoby aktywne fizycznie mają gęstsze i lepiej zmineralizowane kości niż osoby, które nie uprawiają sportów.