Zadbaj o kręgosłup w czasie podróży

By 23 sierpnia 2018SPORTOWCY

Końcówka sierpnia to w dalszym ciągu świetna pora na wakacyjne wyjazdy. Podczas podróży bardzo często zapominamy o tym, co najważniejsze, czyli naszym kręgosłupie, który spędza kilkanaście godzin w niewygodnym fotelu. W jaki sposób możemy zabezpieczyć nasz kręgosłup przed niekorzystnym wpływem środków lokomocji podczas podróży?

Wesprzyj swój kręgosłup

Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej odbija się niekorzystnie na naszym kręgosłupie. Nacisk na krążki międzykręgowe w czasie siedzenia jest dość duży. Wiązać może się to z dolegliwościami takimi jak ból kręgosłupa. Jak wspomóc nasz kręgosłup? Uzależnione będzie to od wybranego przez nas sposobu podróżowania. Najtrudniejszym testem dla naszych pleców będzie podróż samochodem, z drugiej strony to najczęściej wybierany środek lokomocji. Podczas podróży warto ustawić fotel prawie pionowo, a następnie wsunąć się głęboko w siedzenie i starać się utrzymać plecy podparte na całej długości. Jeśli mamy taką możliwość warto zrobić sobie co godzinę przerwę na rozprostowanie nóg. Pozwoli to poprawić ukrwienie okolicy pleców i dać chwilę odpoczynku krążkom. Jeśli podróżujemy autobusem warto od czasu do czasu przejść się pomiędzy fotelami.

W przypadku długiej trasy warto wybrać pociąg albo samolot. Oba środki lokomocji pozwalają na robienie sobie przerw od siedzenia i rozprostowanie nóg. W przypadku długiej podróży pomóc może nam dodatkowa poduszka albo wałek, który wsuniemy między siedzenie i dolną część kręgosłupa. Możemy też skorzystać ze zwiniętej bluzy. W ten sposób utrzymamy fizjologiczną lordozę lędźwiową i odciążymy częściowo dyski. Warto pamiętać też o poduszce bananie, która zabezpieczy kręgosłup szyjny przed długotrwałym nieprawidłowym ustawieniem w czasie drzemki.

A co jeśli podróżujemy za pomocą roweru lub wędrując? Wtedy koniecznie zadbajmy o to, by sprzęt był prawidłowo dopasowany do naszej sylwetki, rower powinien być również dobrany pod kątem rozmiaru. W przypadku pieszych wędrówek zadbajmy o plecak, który będzie posiadał dodatkowe pasy w okolicy miednicy oraz klatki piersiowej.

Nie zapominajmy o tym, że nasz kręgosłup uwielbia ruch. Dlatego podczas podróży skorzystajmy z każdej możliwości rozprostowania nóg. Wykonajmy nawet niewielkie ruchy, pozwolą on zapobiec nadmiernemu przeciążeniu mięśni. Jeśli to możliwe, usiądźmy tam, gdzie jest więcej miejsca na nogi.

W podróż zabierz ze sobą również Muszyniankę, która pozwoli Ci zadbać o właściwe nawodnienie organizmu.