Wybieramy strój sportowy

By 16 lipca 2019SPORTOWCY

Wybór stroju sportowego to podstawa, jeśli zamierzamy zacząć ćwiczyć. Właściwie dobrana odzież pozwoli na wygodniejszy wysiłek. Czym kierować się podczas zakupów oraz po jakim czasie należy wymienić odzież?

Wybór ubioru uzależniony będzie przede wszystkim od naszych potrzeb uwarunkowanych rodzajem uprawianej dyscypliny. Jednak bez względu na nią potrzebować będziemy butów, koszulki, spodenek oraz biustonosza sportowego (w przypadku kobiet).

Buty
Pierwszy wybór, przed którym staniemy to buty, dla niektórych najważniejsza część stroju. Odpowiednio dobrane obuwie zapewni komfort w czasie ćwiczeń i zapobiegnie kontuzjom. Ułatwia także trening i dba o stawy. Bez względu na wysokość cholewki powinny one dobrze stabilizować stopę i kostkę, tak by zapobiec jej skręceniu. Podeszwa niech będzie przyczepna i zapobiega ślizganiu się, a materiał z którego są wykonane jak najbardziej oddychający. Przy czym wybierając buty zważajmy na to, by nie były zbyt małe, podczas ćwiczeń nasza stopa może lekko spuchnąć.

Biustonosz
Dla kobiet istotny jest również biustonosz, intensywne ćwiczenia mogą prowadzić do przedwczesnego zwiotczenia skóry, poprzez liczne skoki i uderzenia, prowadzące do nieustannego napinania się wiązadeł znajdujących się w okolicy biustu. Tkaniny, z których wykonany jest biustonosz, powinny być wytrzymałe, tak by utrzymywały biust na swoim miejscu nawet podczas intensywnych ćwiczeń oraz oddychające. Jednocześnie nie zaleca się, by stanik uciskał, a ramiączka wpijały się w ciało.

Koszulka i spodnie
Poleca się koszulki i spodnie, wykonane ze sztucznych materiałów, które zapewniają lepszą wentylację. Zwłaszcza jeśli będziemy ćwiczyć intensywnie. Produkty syntetyczne cechuje szybkie wysychanie, a niektóre z nich również ograniczenie nieprzyjemnych zapachów. W przypadku jogi lub pilatesu możemy postawić na ubiór wykonany z bawełny, która jednak będzie gorzej oddychała, a gdy pod wpływem potu stanie się mokra, będzie bardzo długo schła. Strój powinien być odpowiednio dobrany, nie za luźny, nie przesadnie obcisły, pozwoli to na wygodny trening. Zasadą tą należy kierować się zarówno przy wyborze spodenek do ćwiczeń, jak i koszulki.

Kiedy wymienić strój sportowy na nowy?
Jak wszystko i strój sportowy ulega zużyciu, nie charakteryzuje się wtedy już takimi właściwościami jak na początku. W przypadku butów odczujemy to zapewne w trzymaniu naszej stopy, czy zniszczeniu wkładki. Z czasem buty będą luźniejsze, dlatego będzie trzeba je mocniej sznurować. Obserwujmy stan naszego obuwia, jeśli pojawiły się liczne przetarcia, sklejenia lub szwy puszczają, a materiał jest przetarty, warto pomyśleć o wymianie. Zużywa się również biustonosz sportowy, który z czasem nie będzie w stanie spełniać swoich funkcji prawidłowo. Stosunkowo najbardziej odporne na zniszczenie są koszulki, jednak z czasem tracą one kolor, zbiegają się czy rozciągają.

Pamiętajmy, że właściwie dobrane ubranie to jedno, warto też pamiętać o właściwym nawodnieniu. Sięgając po Muszyniankę podczas treningu uzupełnimy składniki mineralne oraz zadbamy o właściwe nawodnienie organizmu.