Wpływ snu na aktywność fizyczną

By 29 marca 2019SPORTOWCY

Jesteś zapalonym sportowcem i robisz, co możesz, by zadbać o coraz lepsze wyniki? A co jeśli zaniedbujesz jeden z najważniejszych czynników wpływających na Twoją kondycję?

Odpoczynek jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ma on również niebagatelne znaczenie dla uzyskiwanych przez nas wyników sportowych. Z jednej strony bardzo istotna jest długość snu, z drugiej jego jakość, która wynika między innymi z temperatury panującej w sypialni czy łóżka, na którym śpimy.

Dlaczego sen jest tak ważny dla trenujących? W jego trakcie wydzielana jest duża ilość hormonu wzrostu, który przyspiesza regenerację komórek i tkanek. Towarzyszy mu również spadek wydzielania kortyzolu. Wielu utytułowanych sportowców śpi bardzo długo. Zapotrzebowanie na sen uzależnione jest między innymi od wysiłku fizycznego, diety, czy pogody. Każdy z nas sam musi ustalić, ile godzin na niego potrzebuje, by zregenerować siły. Jednocześnie bardzo często, wraz ze wzrostem intensywności ćwiczeń, zwiększa się też zapotrzebowanie na odpoczynek. W nocy organizm skupia się na odbudowie i regeneracji tkanek mięśniowych. Tworzone są nowe komórki i usuwane toksyny.

Pamiętajmy, że dla sportowca aktywność fizyczna wiąże się również ze stresem, który towarzyszy nam na przykład podczas zawodów. Dlatego sen stanowi rodzaj regeneracji nie tylko fizycznej, ale i psychicznej. Jego długotrwały brak może wiązać się z negatywnymi skutkami dla organizmu. Dla zawodników jest równie ważny, jak dieta i ćwiczenia. Brak snu sprawia, że nasze reakcje ulegają spowolnieniu, zmniejsza się też motywacja, osłabieniu ulega nasz układ odpornościowy, szybciej się też męczymy. Niedobór ten można zrekompensować częściowo 30-minutową drzemką w ciągu dnia. Sen to najlepsza regeneracja naszego ciała!

Zaniedbywanie tej czynności w dłuższej perspektywie odbije się na naszych wynikach sportowych. Zwolni nam metabolizm cukrów, wzrośnie poziom kortyzol we krwi, organizm stanie się mniej wydolny. Pamiętajmy też o tym, że w czasie snu pocimy się, tracąc wodę, dlatego uzupełniajmy płyny, pijąc Muszyniankę.