Wakacyjna przerwa od ćwiczeń?

By 5 lipca 2019SPORTOWCY

Urlop bardzo często wiąże się ze zmianą naszych nawyków. Z jednej strony trudno nam w nich wytrwać, gdy wokoło tyle pokus, z drugiej wiążę się to zazwyczaj z innym planem dnia. Jeśli intensywnie ćwiczymy w przeciągu całego roku, wyjeżdżając na wakacje, przyjdzie nam się zmierzyć z pytaniem – odpoczynek w czasie urlopu czy rozsądnie zaplanowana aktywność?

Podróżując do innego miejsca, będziemy mogli podziwiać nowe trasy biegowe czy rowerowe oraz siłownie na świeżym powietrzu. Jeśli jedziemy nad morze, w grę wchodzi również joga na plaży. Nowa lokalizacja stwarza kolejne okazje do ćwiczeń, będzie też stanowić oderwanie od rutyny, dzięki czemu do standardowych ćwiczeń powrócimy z nową dawką motywacji. Za tym, by ruszać się w czasie wakacji, przemawia też fakt, że na więcej sobie w tym czasie pozwalamy, co może odbić się na naszej sylwetce. Pamiętajmy jednak, że jeśli do tej pory nie ćwiczyliśmy na bieżąco, a w czasie urlopu zamierzamy to zmienić, zachowajmy równowagę, nagłe przetrenowanie nie będzie nam sprzyjało. Koniec końców wyjeżdżamy na wakacje po to, by się zrelaksować i odpocząć.

Podczas wolnego bardzo często zapominamy, że sport to nie tylko treningi, nie doceniając takich aktywności, jak pływanie, spacery, taniec, czy poruszanie się pieszo od zabytku do zabytku  wędrówki również spalają tkankę tłuszczową.

Z drugiej strony zakłada się, że im intensywniejsze życie prowadzimy w ciągu roku, tym głębszej regeneracji potrzebujemy. Odpuszczenie sobie treningów podczas wakacji pozwoli odpocząć mięśniom, ale też wpłynie na kształtowanie się sylwetki, budowanie wytrzymałości czy sprawności. Bowiem przemiany biochemiczne zachodzą nie tylko podczas ćwiczeń, ale i w trakcie snu czy podczas dni odpoczynku. Tego rodzaju przerwa nazywana jest roztrenowaniem. Wolne może być doskonałym czasem na taki relaks. Pamiętajmy, że wyjazd wcale nie musi być katastrofą dla naszych wyników. Jeśli nie chcemy mieć wyrzutów sumienia zawsze możemy ustalić kilka dni bez treningów lub zmniejszyć ilość albo ich intensywność. Podczas wakacyjnych aktywności nie zapominaj o właściwym nawadnianiu, pomoże Ci w tym Muszynianka.