W trosce o zdrowe kolana

By 20 października 2019SPORTOWCY

Niezależnie od tego, jaki tryb życia prowadzimy, nasze kolana pracują nieustannie. Osoby regularnie uprawiające sport wystawiają je na duże i częste obciążenie, ale nie bez wpływu na ich stan jest także brak jakiejkolwiek aktywności. Sprawdź, co może zaszkodzić stawom kolanowym i na jakie kontuzje są narażone.

Zbyt duże obciążenie

Osoby aktywne fizycznie są dużo bardziej narażone na kontuzje i choroby narządów ruchu. W przypadku kolan, szczególnie uporczywy może być ból rzepki kolanowej. Jest to płaska kość, która znajduje się z przodu stawu kolanowego. Odpowiada za równomierne rozłożenie sił obciążających, chroni kolano przed uszkodzeniami oraz pełni wiele innych ważnych funkcji.

Aby uniknąć tego rodzaju problemów zdrowotnych, warto zwrócić uwagę na intensywność wykonywanych ćwiczeń. Zbyt szybkie tempo, niedbała rozgrzewka lub jej brak mogą przynieść nieprzyjemne konsekwencje dla stawów.

Za mało ruchu

Warto pamiętać, że nie tylko osoby regularnie uprawiające sport mogą mieć problem ze stawami kolanowymi. Mimo promowania aktywności fizycznej ogromna część społeczeństwa wciąż prowadzi siedzący tryb życia. To wszystko może prowadzić do stopniowego zmniejszania się zakresu ruchowego kolan.

O stawy szczególnie powinny też zadbać ludzie dotknięci otyłością. Jest to częsta przyczyna dolegliwości ze względu na duże obciążenie szkieletu oraz ograniczoną możliwość ruchu.

Dieta może pomóc

Aby zadbać o stawy, warto zwracać uwagę nie tylko na aktywność fizyczną, ale też na sposób odżywiania. Odpowiednia dieta pozwoli na uzupełnienie witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania narządów ruchu. W odpowiednio skomponowanym jadłospisie powinny znaleźć się posiłki zawierające białko, które jest budulcem chrząstki stawowej. Kwasy omega-3 również będą dla niej korzystne, tak samo, jak kolagen. Składniki te występują między innymi w rybach.

Oczywiście, nie powinno się zapominać o systematycznym nawadnianiu organizmu, które sprzyja zachowaniu właściwej elastyczności chrząstki stawowej. Regularne uzupełnianie płynów jest bardzo ważne i właśnie dlatego dobrze jest przez cały dzień mieć przy sobie butelkę naturalnej wody mineralnej, takiej jak Muszynianka.