Trekking w górach – o czym należy pamiętać?

By 1 sierpnia 2019SPORTOWCY

Wakacje trwają, więc w końcu chcesz skorzystać z letniej aury i wybrać się na urlop? Jeżeli tym razem planujesz kilkudniowy, górski trekking, ale nie masz zbyt dużego doświadczenia w takich wyprawach, zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Z pewnością pomogą Ci lepiej przygotować się do wycieczki i zapamiętać o najistotniejszych rzeczach.

Jak się spakować?

Aby zabrać wszystko, czego potrzebujesz na taką wycieczkę, zrób listę, która pomoże Ci w pakowaniu plecaka. Pamiętaj, żeby zaopatrzyć się w odzież dobrej jakości. Jeśli zamierzasz wędrować przez kilka dni, musisz być przygotowany na różne warunki atmosferyczne. Pogoda w górach bywa kapryśna, więc możesz być narażony zarówno na palące słońce, jak i na ulewne deszcze oraz zimne noce. Skompletuj swoją wyjazdową garderobę tak, aby nic Cię nie zaskoczyło.

Dodatkowo zabierz ze sobą krem z filtrem UV, który zabezpieczy Twoją skórę przed promieniami słonecznymi, a także pomadkę ochronną – usta też są wystawiane na działanie szkodliwego promieniowania.

Co zabrać na kilkudniowy biwak?

Decydując się na trekking z dala od cywilizacji, w Twoim plecaku nie może zabraknąć sprzętu biwakowego. Sklepy turystyczne obecnie prześcigają się ofercie coraz to lepszych akcesoriów. W przypadku trekkingu z plecakiem kryterium wyboru jest często waga przedmiotów. Wtedy będziesz potrzebował lekkiej kuchenki turystycznej, garnka i sztućców. Jeśli będą Ci towarzyszyć znajomi, skonsultuj z nimi, czym możecie się podzielić, aby wspólnie ograniczyć wagę bagażów. A skoro biwak, to podstawą są namiot, karimata i śpiwór. Gdy decydujesz się na przejście trasy pozbawionej górskich schronisk, zabranie ich jest koniecznością.

Nie zapominaj o zdrowiu!

Pomyśl o bezpieczeństwie. Weź ze sobą apteczkę pierwszej pomocy, ale też podstawowe leki. Tak samo ważny jest powerbank i numery telefonów do służ ratowniczych. Nie zapominaj, że sam też potrzebujesz energii. Jedzenie, które spakujesz do plecaka powinno dostarczyć Ci sił na pokonanie trasy. Dlatego oprócz prowiantu do przygotowania śniadania, obiadu i kolacji, zabierz wysokoenergetyczne przekąski, takie jak czekolada, suszone owoce, czy orzechy.

Uzupełniaj płyny regularnie! Woda to must have każdego wędrowca! Butelka Muszynianki w plecaku może uratować Cię przed odwodnieniem, które często doprowadza do bólów lub zawrotów głowy i nadmiernego zmęczenia. Jeżeli poczujesz suchość w ustach lub silne pragnienie, czym prędzej sięgnij po wodę. Podczas wysiłku fizycznego organizm traci ją dużo szybciej, dlatego tak istotne jest jej uzupełnianie.