Tabata – aktywność dla wybranych

By 29 stycznia 2019SPORTOWCY

Mnogość dostępnych na rynku treningów sprawia, że możemy spośród nich wybrać ten najbardziej odpowiedni dla siebie. Poznajcie tabatę.

Czym jest tabata?

Tabata to czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, angażuje on w sposób równomierny jak najwięcej mięśni naszego ciała. Dzięki temu podkręca metabolizm oraz przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Tabata została opracowana w 1990 roku przez japońskiego naukowca Izumiego Tabatę. Początkowo trening był przeznaczony dla zawodowych sportowców, z czasem zyskał popularność także wśród amatorów sportu. Tabata jest treningiem o niezwykłej intensywności, wykonuje się go wykorzystując obciążenie własnego ciała. W celu poprawy wydolności anaerobowej i aerobowej, zwiększenia wytrzymałości oraz wydolności organizmu. W ten sposób spalamy też tkankę tłuszczową, co jest niejako skutkiem ubocznym. Jeśli myślimy poważnie o efektach, warto wykonywać trening 2-3 razy w tygodniu. Nie zaleca się jednak wykonywania go częściej. Nie zaleca się również wykonywania tabaty na czczo oraz bezpośrednio po posiłku. W związku z intensywnym wyczerpaniem organizmu należy dbać o regularne uzupełnianie niedoboru elektrolitów.

Tabata polega na naprzemiennym wykonywaniu dwóch rodzajów ćwiczeń – anaerobowych i aerobowych. Część anaerobowa to intensywny trening interwałowy, podczas niego ćwiczymy wytrzymałość beztlenową. Wykonując ćwiczenia anaerobowe nasze mięśnie pracują tak intensywnie, że krew nie nadąża z dostarczaniem do nich odpowiedniej ilości tlenu. Mięśnie odbywają wtedy proces spalania bez udziału tlenu. Ćwiczenia aerobowe są z kolei ćwiczeniami o umiarkowanym tempie, podczas, których mięśnie nie są obciążone nadmiernym wysiłkiem, co pozwala dostarczyć do nich tlen. Tabata ma na celu poprawić zarówno wydolność anaerobową jak i aerobową oraz stymulować proces metaboliczny, przyspieszając spalanie tkanki tłuszczowej.

Wszystko to sprawia, że tabata jest treningiem, który pozwoli nam poprawić ogólną wydolność organizmu i spalić zbędną tkankę tłuszczową. Jednak ze względu na swoją intensywność zaleca się jego wykonywanie osobom zaawansowanym. Na początku warto zacząć od jednej sesji w tygodniu by się przyzwyczaić. Jeśli nie możecie pochwalić się dobrą kondycją, a chcecie ćwiczyć tabatę, na początku zacznijcie od treningu typowo kondycyjnego i mniej intensywnego.

Podczas ćwiczeń nie zapomnij o regularnym nawadnianiu się. Miej Muszyniankę zawsze przy sobie.