Sposoby na zakwasy

By 29 czerwca 2021SPORTOWCY

Sposoby na zakwasy powinien znać każdy intensywnie trenujący sportowiec. Zakwasy to reakcja mięśni na intensywny wysiłek- nieprzyjemny ból oraz dyskomfort może utrzymywać się przez kilka dni. Jak radzić sobie z zakwasami?

Zakwasy – co to takiego?

Zakwasy to tak zwany zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Ból, który wywołują spowodowany jest mikrouszkodzeniami mięśni, które powstają podczas wzmożonego wysiłku, szczególnie gdy nie poprzedza go rozgrzewka. Zakwasy często też towarzyszą osobom, które ćwiczą sporadycznie i nie są przyzwyczajone do wysiłku fizycznego.

Zakwasy – jak je zwalczać?

Osoby, które ćwiczą regularnie rzadziej zmagają się z pojawiającymi się zakwasami. Równie ważne jest dopasowanie wysiłku fizycznego do własnych możliwości.

Bardzo istotne dla zachowania mięśni w dobrej kondycji jest regularny sen, bowiem podczas snu namnażają się komórki satelitarne w mięśniach, a one same się regenerują.

Dobrym sposobem na rozluźnienie mięśni jest pójście do sauny. Wysoka temperatura sprawi, że mięśnie będą mniej bolały.

Dla dobrej kondycji mięśni ważna jest odpowiednia ilość białka w diecie. Jego podaż powinna być dopasowana do rodzaju aktywności fizycznej oraz do wagi.

Aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Trenujmy jednak z umiarem i zadbajmy o odpowiednią regenerację organizmu. Muszynianka poleca się wszystkim sportowcom przed o po treningu!