Sposoby na motywację do treningu

By 12 września 2018SPORTOWCY

Ile to już razy planowaliśmy, że tym razem zaczniemy chodzić regularnie na siłownię, albo wyrzeźbimy mięśnie? A ile razy rzeczywiście nam się to udało? No właśnie! Oto kilka sposobów, które mogą zwiększyć naszą motywację do treningu.

Motywacja może być szczególnie cenna jesienią, gdy dni będą krótsze, na zewnątrz będzie chłodniej, a do tego deszcz i śnieg. Jeśli jednak chcemy dbać o siebie przez cały rok nie ma wyjścia.

Skup się na celu

Bez względu na okoliczności powinniśmy realizować swoje cele, ale nie zawsze jest to łatwe. Możemy podejść do tematu zadaniowo i krok po kroku wywiązywać się z tego co sobie obiecaliśmy. Aby jednak tak się stało plan powinien być precyzyjny. Określmy co chcemy osiągnąć, w jakim czasie oraz poprzez jakie działania. Następnie skoncentrujmy się nie na odległych i abstrakcyjnych celach, ale na bieżących celach, które nas dotyczą. Jednocześnie pamiętaj, że zawsze mogą zdarzyć się sytuacje losowe pokroju choroby. Wówczas nie warto się zmuszać. To znak, że pora odpocząć, do treningów powrócisz, gdy Twój organizm znów będzie gotowy. Podczas wyznaczania celu warto realnie zastanowić się nad swoimi siłami i możliwościami, dopasowując do nich nasze oczekiwania. Dzięki temu będziesz w stanie opracować realny plan działania. Warto też na samym początku dokonać pomiarów ciała, które będą naszym drogowskazem na drodze do wymarzonej sylwetki. Nie zapominaj też o wysypianiu się, które wpływa na efektywne spalanie tłuszczu.

Nawyki

Pamiętajmy, że nie tylko trening ma wpływ na naszą sylwetkę. Wpływa na nią także dieta i prowadzony przez nas styl życia. Dlatego jeśli chcesz osiągnąć swój cel musisz zacząć działać całościowo, nie zapominając o wcześniej wspomnianych elementach. Warto wziąć pod uwagę również fakt, że w znacznej mierze działamy na nawykach, które mogą wiele ułatwić. Aby jednak tak się stało, muszą to być zdrowe nawyki. Dlatego im częściej będziemy postępować w określony sposób, tym większe prawdopodobieństwo, że nasze zachowanie przerodzi się w nawyk. Dobre nawyki pozwolą nam wytrwać w postanowieniu i zrealizować długofalowy cel.

Bądź cierpliwy i nie zapominaj o nagrodzie

Czas jest niezbędny, bez względu na to, co chcemy osiągnąć. Dlatego bądźmy cierpliwi. Postawmy na małe kroki, które pozwolą nam zrealizować nawet największy cel. Jednocześnie nie podchodźmy do postawionego celu na zasadzie przykrego obowiązku, pomóc może w tym urozmaicenie ćwiczeń. Jeśli danego dnia Twoja motywacja jest naprawdę niska, warto ustalić sobie nagrodę, którą sobie sprawimy, gdy wykonamy codzienną dawkę ruchu. Zmotywować może nas też trening w grupie lub praca z trenerem personalnym. Jeśli czujesz się zniechęcony, bo nie widzisz upragnionych efektów nie rezygnuj, daj sobie więcej czasu. Pamiętaj, że pierwsze rezultaty treningu odczujesz prawdopodobnie dopiero po dwóch miesiącach treningu. Jeśli kochasz muzykę warto zaopatrzyć się w słuchawki, dzięki którym urozmaicimy swój trening. Nieustannie pamiętaj także o licznych korzyściach, które przyniesie Ci trening. O smukłej sylwetce, większej odporności, dotlenionym mózgu, lepszym samopoczuciu. Niech motywują nas też nasze postępy w postaci większej ilości powtórzeń, które możemy wykonać.