Sporty dla seniorów

By 9 października 2019SPORTOWCY

Aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia niezależnie od wieku. Dlatego nie powinno się z niej rezygnować mimo upływu lat. Jednak dla organizmów osób starszych intensywne ćwiczenia mogą stanowić zbyt duże obciążenie, dlatego warto dobrać sport do własnych predyspozycji zdrowotnych. To sprawi, że mięśnie i stawy staną się mocniejsze, a przez to wiele czynności będzie mniej męczących.

Jaka dyscyplina na początek?

Forma aktywności fizycznej dla osoby starszej powinna być dostosowana do jej sprawności i kondycji zdrowotnej. Senior, który do tej pory preferował spędzanie wolnego czasu przed telewizorem lub czytając książki w wygodnym fotelu, nie powinien zbytnio się forsować. Dla kogoś takiego, na początek najlepsze będzie chodzenie na przechadzki lub marsz z kijami, czyli nordic walking. Angażuje on bardzo dużo mięśni i nie obciąża stawów w takim stopniu, jak zwykły spacer. Dobrze jest zaczynać od niewielkich dystansów oraz umiarkowanego tempa i z czasem próbować podnieść poprzeczkę.

Coś bardziej wymagającego

Innymi sportami, które pomogą wzmocnić mięśnie osobom starszym są np. pływanie, gimnastyka i taniec. Zwłaszcza pływanie może przypaść do gustu seniorom. Opór, który stawia woda sprawia, że większość mięśni jest zmuszona do cięższej pracy i nawet krótki pobyt na basenie będzie solidnym treningiem. Poza tym, pływanie umożliwia wykonywanie ruchów, które na co dzień sprawiają dyskomfort. Właśnie dlatego, jest to aktywność fizyczna zalecana osobom starszym.

Gimnastyka jest sportem, który każdy może wykonywać w domu. Codzienne wykonywanie ćwiczeń przez kilkanaście minut może pomóc w pozbyciu się lub zmniejszeniu bólu pleców. Wybranie zajęć grupowych zamiast gimnastykowania się w domowym zaciszu może przynieść także nowe znajomości i z pewnością będzie bardziej motywujące.

Zawsze należy pamiętać, że przed rozpoczęciem aktywnego trybu życia powinno się skonsultować swoją decyzję z lekarzem. Wtedy zyska się pewność, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania wybranej dyscypliny sportowej. Podczas treningów warto też pamiętać o nawadnianiu organizmu, a pomocna będzie w tym naturalna woda mineralna, taka jak Muszynianka. Regularne uzupełnianie płynów zapobiegnie niepożądanym skutkom odwodnienia i ugasi pragnienie po wysiłku.