Początek nowego roku to dla wielu osób czas rozpoczęcia realizowania noworocznych postanowień. Jednym z najpopularniejszych jest zrzucenie wagi albo poprawienie kondycji poprzez chodzenie na siłownię. Jeśli nie macie pojęcia jak stawiać pierwsze kroki na siłowni, oto nasz krótki poradnik.
Masa sprzętu, bieżnie, ławki, maszyny – oto co rzuca nam się w oczy jako pierwsze na siłowni. Zazwyczaj nie mamy pojęcia w jaki sposób ćwiczyć na konkretnych maszynach, oczywiście dyskretnie możemy zerkać na innych ćwiczących, by podpatrzeć ich ruchy, ale to może nie przynieść zamierzonych efektów. Zdecydowanie lepiej jest poprosić o pomoc trenera personalnego, który zazwyczaj jest dostępny na siłowni. Dodatkowo pierwszy trening jest zazwyczaj darmowy.
Nie tylko cardio
Idąc na siłownię warto wykonać trening kompletny, nie ograniczajmy się wyłącznie do treningu cardio czyli korzystania z bieżni, orbitreka czy rowerka. Nie zapomnijmy o treningu siłowym, oczywiście na początku najlepiej wykonywanym pod okiem trenera, który wyeliminuje ewentualne nieprawidłowości, niosące ryzyko kontuzji. Korzystajmy z maszyn i wyciągów. Maszyny oraz wyciągi świetnie sprawdzą się w przypadku ćwiczeń poszczególnych partii ciała. Nie są one jednak zazwyczaj tak efektywne, jak ćwiczenia na wolnych ciężarach. Warto jednak zacząć od nich pierwsze treningi na siłowni.
Dlaczego trening siłowy?
Trening siłowy stanowi najpopularniejszy rodzaj treningu wykonywanego na siłowni. Zaliczamy do niego między innymi ćwiczenia ze sztangami, hantlami i wyciągami. Przez większość osób kojarzony jest on z rozbudową muskulatury, w rzeczywistości tego rodzaju trening sprawdzi się zarówno w przypadku masy, jak i redukcji. Bazę stanowią ćwiczenia wielostawowe, czyli takie, które angażują do pracy całe ciało, również mięśnie odpowiadające za prawidłową postawę ciała. Do podstawowych ćwiczeń wielostawowych zaliczamy między innymi przysiad, martwy ciąg, wiosłowanie ze sztangą, czy wyciskanie na klatkę piersiową i barki.
Podstawową zaletą treningu siłowego jest zaangażowanie większej ilości partii mięśniowych, przekłada się to bezpośrednio na spalanie większej ilości kalorii. Trening siłowy świetnie sprawdzi się bez względu na płeć, zarówno przy rozbudowie muskulatury jak i spalaniu tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia na wolnych ciężarach sprawdzą się też przy zaangażowaniu mięśni stabilizacyjnych, które odpowiadają za naszą prawidłową postawę. Stanowi więc propozycję dla osób mających problemy z kręgosłupem. Zaangażowanie wielu partii mięśniowych sprawia też, że podczas treningów wzmacniają się kości, ścięgna i wiązadła. Co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka kontuzji i poprawia ogólną kondycję. Z drugiej strony trening z ciężarami wymaga precyzji i dokładności, osoby z wadami postawy powinny przede wszystkim wykonywać ćwiczenia z niedużym obciążeniem oraz zwrócić uwagę na poprawną technikę.
Jeśli jesteś osobą początkującą i nie wiesz od jakich ćwiczeń zacząć swoją przygodę trening siłowy to propozycja dla Ciebie.