Na co zwrócić uwagę podczas zakupu maty?

By 2 sierpnia 2019SPORTOWCY

Zadbać o własną sylwetkę możemy w różny sposób, między innymi ćwicząc w domu. W takim przypadku warto pomyśleć o zakupie maty, która zdecydowanie ułatwi trening. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Maty różnią się pomiędzy sobą nie tylko kolorem, ceną czy grubością, ale i przeznaczeniem. Istotne jest również to, gdzie i jakie ćwiczenia będziemy wykonywać. To od tego w głównej mierze będzie zależał wybór modelu, jego budowa, wymiary czy właściwości. Poniżej znajduje się krótki opis poszczególnych rodzajów mat, ich charakterystyka oraz zastosowanie.

Maty do jogi
Są to akcesoria stosunkowo cienkie, mieszczące się w przedziale od 2,5 do 3,5 mm. Z jednej strony mają zapewnić przyczepność, z drugiej przeciwdziałają ślizganiu się. W przypadku ćwiczeń siłowych nie zapewnią jednak odpowiedniego komfortu.

Maty ochronne
Ich główne zadanie to ochrona podłoża przed ewentualnymi uszkodzeniami, które spowodowane są używaniem przyrządów do ćwiczeń: rowerków stacjonarnych, orbitreków, atlasów. W ten sposób podłoga zyskuje zabezpieczenie od otarć, a sprzęt się nie ślizga. Taka mata może też pełnić funkcję stabilizacyjną, jeśli nawierzchnia jest nierówna.

Maty gimnastyczne
Są grubsze niż te przeznaczone do jogi, świetnie nadają się do treningu gimnastycznego, a ich podstawowym celem jest ochrona przed uderzeniami i kontuzjami. Trudniej utrzymać na nich równowagę, dlatego ćwiczy się na nich głównie w pozycji leżącej. Mogą służyć też do celów rehabilitacyjnych i korekcyjnych.

Maty treningowe
Cieszą się największą popularnością i są najbardziej uniwersalne. Wykorzystuje się je do różnego rodzaju treningów, między innymi ćwiczeń fitness, aerobowych czy pilatesu. Chronią przed poślizgiem, otarciami, kontuzjami. Izolują też ciało osoby ćwiczącej od podłogi, za sprawą materiałów, z których są wykonane.

Znając rodzaje mat warto wybrać taką, która będzie przeznaczona specjalnie do wykonywanej przez nas aktywności. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Przede wszystkim na jej wymiary, które winny odpowiadać rozmiarom użytkownika, zarówno wysokość, jak i szerokość powinny posiadać pewien zapas, zapewniający komfortowe wykonywanie ćwiczeń.

Zastanawiając się nad grubością maty warto pamiętać, że im jest grubsza, tym wygodniej i bardziej miękko będzie się na niej trenować. Zwłaszcza gdy leżymy na brzuchu albo plecach, ale w przypadku ćwiczeń stojących lub takich, które wymagają równowagi, nie zapewnią odpowiedniej stabilności. Liczy się też elastyczność, zwłaszcza jeśli chcemy ją zwijać, po to, by wygodnie ją przechowywać lub transportować. Zwróćmy też uwagę na materiały, z których jest wykonana, zazwyczaj są to tworzywa sztuczne, na bazie polipropylenu, gumy albo domieszek, przez co będą bardziej wytrzymałe oraz łatwiejsze w utrzymaniu higieny.

Podczas wykonywania aktywności fizycznej nie zapomnijmy o właściwym nawodnieniu Muszynianka, naturalna woda mineralna, dostarczy nam dobroczynnych składników mineralnych niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu.