Chyba nie ma biegacza, którego choć raz w życiu nie złapałaby podczas treningu kolka. Czy wiemy jednak, jakie są jej przyczyny i w jaki sposób możemy sobie z nią poradzić?
Czym jest kolka?
Kolka to dość powszechne zjawisko wśród osób uprawiających bieganie. Na całe szczęście z czasem pojawia się coraz rzadziej, aby jednak tak się stało konieczne jest poznanie jej przyczyn. Kolka jest zazwyczaj bólem, który lokuje się po prawej stronie tuż pod żebrami. Za najpowszechniejsze przyczyny występowania kolki uznaje się:
-nieodpowiednie jedzenie przed wysiłkiem lub spożywanie płynów,
-krótką albo niewłaściwą rozgrzewkę,
-zbyt płytki oddech,
-nieodpowiednią postawę ciała.
Na częstotliwość występowania kolki ogromny wpływ ma również dieta, osoba biegająca powinna dowiedzieć się, co może jeść przed treningiem oraz w jakim czasie. Zawsze trzeba też pamiętać o rozgrzewce, bieg powinniśmy zaczynać od wolnego tempa. Wraz ze wzrostem formy problem powinien powoli znikać. Pamiętajmy jednak, że w zależności od powodu występowania kolki inny będzie sposób radzenia sobie z nią. Jeśli przyczyną jest zbyt płytki albo głęboki oddech rozwiązaniem będzie usystematyzowanie biegu poprzez świadome oddychanie. Kolkę powodować może także zbytnie objadanie się tuż przed treningiem, które obciąża układ pokarmowy. Syty posiłek zaleca się zjeść na około 3 godziny przed treningiem, na pół godziny przed treningiem zaleca się natomiast zjedzenie lekkostrawnej przekąski jak banan czy bułeczka z dżemem. Problemem może być też zbyt duża ilość przyjętej przed treningiem wody. Odpowiednie nawodnienie to klucz do udanego treningu, wodę należy jednak pić małymi łykami, regularnie. Dlatego na trening nie zapomnij zabrać ze sobą butelki Muszynianki. Tak jak nadmiar wody, przyczyną kolki może być również odwodnienie. Nie zapomnijmy również o rozgrzewce przed treningiem.
Kolce przeciwdziałać możemy nie tylko poprzez zmniejszenie intensywności, ulgę przyniesie nam również uniesienie rąk do góry. Inny sposób to uciskanie palcami kującej części brzucha, pomóc może też wykonanie głębokiego wdechu, zatrzymanie powietrza na około 10 sekund i jego ponowne wydmuchanie. Możemy również zatrzymać się i zrobić skłon. Wpływ na występowanie kolki mają też słabe mięśnie brzucha. Jeśli podczas biegu dopadnie nas kolka nie bójmy się przejść do marszu.