Kiedy jest najlepsza pora na trening?

By 13 marca 2019SPORTOWCY

Zamierzasz rozpocząć treningi, a może wykonujesz je od jakiegoś już czas i zastanawiasz się jaka pora dnia jest najlepsza do tego, by ćwiczyć?

Na postawione powyżej pytanie można odpowiedzieć, że każda pora dnia jest dobra na aktywność fizyczną. Każda niesie jednak ze sobą inne zalety. Jeśli jesteś osobą odchudzającą się, to najlepiej wybrać poranek. Rano metabolizm jest dość mocno pobudzony, dzięki czemu chronimy organizm przed magazynowaniem zbędnego tłuszczu oraz stymulujemy go do szybszego spalania kalorii. Ćwicząc o poranku, pobudzamy więc dodatkowo metabolizm. W ten sposób przyspieszamy proces przemiany materii, nie tylko w trakcie trwania treningu, ale i kilka godzin po. Pozwala to na spalenie większej ilości kalorii. Poranny trening dodatkowo nas pobudzi.

Wykonując ćwiczenia rano, możemy jednak zastanawiać się – robić to na czczo czy po śniadaniu? Mówi się, że osoby trenujące bez posiłku spalają więcej tkanki tłuszczowej niż te, które jedzą wcześniej lekki posiłek. Z drugiej strony poranna aktywność powinna być wykonywana w umiarkowanym tempie. Ćwiczenia bez śniadania budzą pewne kontrowersje, zwłaszcza gdy są intensywne albo trwają długo. Jeśli mimo to nie zjesz posiłku, pamiętaj o szybkim uzupełnieniu go po treningu. Ćwiczenia po lekkim śniadaniu mogą trwać dłużej, ze względu na większą ilość energii, a przed zjedzeniem czegoś mogą prowadzić do spalania tkanki mięśniowej! Ostateczna decyzja należy do nas. Zaleca się jednak unikanie aktywności rano w przypadku osób starszych oraz z astmą. Wybierając którąkolwiek opcję, nie zapomnijmy o rozgrzewce, łatwo bowiem ulec kontuzji.

Jeśli chcemy rozbudować masę mięśniową, to z badań wynika, że mięśnie są najsilniejsze we wczesnych godzinach popołudniowych. Właśnie wtedy możemy osiągnąć najlepsze wyniki treningowe. Ciało jest rozgrzane, więc zmniejsza się ryzyko wystąpienia kontuzji i jakość ćwiczeń.

Co, jeśli chcemy ćwiczyć wieczorem? Wówczas mięśnie również są rozgrzane, jesteśmy też w stanie ćwiczyć ciężej i szybciej. Wieczorna aktywność pozwala też na pozbycie się stresu nagromadzonego w ciągu całego dnia. Niestety trening o tej porze nie czerpie zysku z efektywnego spalania, a metabolizm spada po pójściu spać. Intensywne ćwiczenia mogą prowadzić też do problemów z zasypianiem.

Wszystko to sprawia, że wybranie pory do ćwiczeń jest kwestią bardzo indywidualną. Jednak bez względu na wybór części dnia warto postawić na regularne treningi. Systematyczne ćwiczenia poprawiają stan zdrowia, zmniejszają też ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Podczas ćwiczeń nie zapomnijmy o odpowiednim nawodnieniu. Pomoże nam w tym Muszynianka.