Jazda na łyżwach, czyli jak spędzić wolny czas aktywnie

By 8 stycznia 2020SPORTOWCY

Jednym z popularnych sportów zimowych jest jazda na łyżwach. Z jednej strony to zabawa, a z drugiej solidny trening dla całego ciała. Sprawdź, jakie korzyści dla zdrowia może przynieść ten rodzaj aktywności.

Lepsza kondycja fizyczna

Godzina jazdy na łyżwach to spalenie od około 300 do 800 kalorii. Regularna aktywność tego typu jest też świetnym treningiem dla naszych nóg. Wzmacnia mięśnie ud, łydek, co dla osób prowadzących siedzący tryb życia, może być szczególnie ważne. Dodatkowo jeżdżąc na łyżwach możemy wymodelować sobie sylwetkę. Trening na lodzie kształtuje też mięśnie brzucha i rąk oraz wzmacnia dolną partię pleców.

To doskonały sposób na poprawę koordynacji ruchowej oraz równowagi. Wpływa też pozytywnie na stawy, które uelastycznia, dzięki czemu poprawia możliwości ruchowe naszych ciał. Nie należy zapominać również o tym, że każda aktywność poprawia nastrój, a to z pewnością przyda się zimową porą. Regularny ruch na świeżym powietrzu dotlenia organizm i wzmacnia odporność, hartując nas. Osoby, które nie lubią zimna, mogą wybrać lodowisko kryte i także cieszyć się tym sportem.

Dla kogo łyżwy?

Niestety, jazda na łyżwach nie jest zalecana osobom, które nie wyleczyły do końca kontuzji kolan i kręgosłupa. Są jednak doskonałą alternatywą dla osób, które szukają sportu zimowego, rezygnując na przykład z biegania. Na dodatek znalezienie lodowiska w mieście nie stanowi szczególnego problemu. Coraz więcej mniejszych miejscowości również się na nie decyduje. Szykując się do wyjścia na łyżwy, zabierz ze sobą butelkę naturalnej wody mineralnej, takiej jak Muszynianka. To ważne, aby mieć przy sobie coś do picia, ponieważ podczas aktywności fizycznej organizm szybciej traci wodę. Dlatego należy systematycznie uzupełniać płyny.