Jakie ćwiczenia wybrać na bolący kręgosłup?

By 11 maja 2018SPORTOWCY

Sport może przynieść nam ulgę w przypadku wielu schorzeń, nie inaczej jest też, jeśli skarżymy się na ból kręgosłupa. Jakie rodzaje ćwiczeń są szczególnie polecane w przypadku tego rodzaju problemów?

Właściwie dobrane ćwiczenia pozwalają rozciągnąć napięte mięśnie kręgosłupa i poprawiają ich elastyczność. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę ze sportem, to warto pomyśleć o ćwiczeniach pod okiem instruktora, dzięki czemu będziemy czuć się pewniej. Początki będą wymagały też pewnej motywacji, ale pomóc mogą nam w tym efekty, które uzyskamy.

Kiedy czujemy zmęczenie i ból mięśni myślimy o odpoczynku, ale nie jest to najlepsze wyjście. Kluczem do zmiany naszego samopoczucia są odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz ich właściwe wykonywanie. Na początek możemy zacząć od porannych ćwiczeń, przyniosą nam one ulgę, zwłaszcza jeśli prowadzimy siedzący tryb życia. Ruch i prawidłowa postawa ciała to podstawa. Dlatego należy regularnie rozciągać, wzmacniać i uelastyczniać nasze mięśnie.

Jogging

Jednym z rodzajów aktywności, proponowanych dla osób skarżących się na bóle kręgosłupa, jest jogging. Jeśli wcześniej nie biegaliśmy, to spróbujmy marszobiegów, podczas których bieg będziemy przeplatać marszem. Dzięki temu nie nadwyrężymy kręgosłupa, a poprawimy kondycję. Koniecznie zadbajmy o odpowiednie buty oraz miękkie podłoże. Podczas biegania po asfalcie i chodniku może dojść do przeciążeń.

Tenis i nordic walking

Kolejną aktywnością jest tenis, jeśli się na niego zdecydujemy, to zadbajmy o odpowiednią technikę, najlepiej pod okiem trenera, który pozwoli nam wyrobić dobre nawyki. Dbajmy też o silne mięśnie grzbietu. Inną propozycją jest nordic walking. Używanie kijków pozwala na odciążenie kręgosłupa i wzmocnienie mięśni stabilizujących go. Utrzymywana jest też prawidłowa pozycja ciała. Nordic walking to intensywny trening dla mięśni ramion, barków czy klatki piersiowej.

Pływanie

Pływanie doskonale wpływa na kręgosłup. Jeśli cierpimy na bóle i mamy problemy z kręgosłupem, to zaleca się częste odwiedziny basenu. Pływanie nie tylko poprawi stan naszego kręgosłupa, ale i wpłynie na naszą sylwetkę. Niesie ze sobą wiele zalet, ponieważ angażuje w zasadzie wszystkie mięśnie i wzmacnia je. Woda sprawia, że kręgosłup jest odciążony za sprawą wyporu. Korygowane są również wady postawy oraz regenerują się bóle przeciążeniowe. Szczególnie zaleca się pływanie kraulem lub grzbietem. Odradza się za to pływanie żabką, jeśli mamy problemy z odcinkiem szyjnym lub lordozą lędźwiową.

Inne zajęcia

Inne zajęcia Niektóre siłownie oferują również specjalne zajęcia dla osób, które chcą zadbać o swój kręgosłup. Są to zazwyczaj ćwiczenia wzmacniające stabilizację kręgosłupa, rozciągające oraz redukujące bóle. Podczas ich wykonywania wspiera się też pozytywne nawyki związane z postawą ciała. Postawmy na jogę, pilates lub stretching.