Jak dbać o wątrobę?

By 17 sierpnia 2020SPORTOWCY

Zdrowa wątroba jest gwarancją prawidłowego przebiegu wszystkich procesów, które zachodzą z jej udziałem. Pełni bardzo wiele ważnych funkcji m.in. odpowiada za trawienie, wytwarzanie glukozy, rozkład węglowodanów, filtrowanie krwi, oczyszczanie organizmu. Na szczęście wątroba posiada niezwykłe zdolności regeneracyjne, jednak zbyt duże uszkodzenia mogą prowadzić do wielu poważnych chorób. Sprawdź jak dbać o wątrobę.

 

Wątroba – zdrowe żywienie

Pamiętaj, że podstawą radzenia sobie z problemami z wątrobą jest właściwe odżywianie i unikanie toksycznych substancji. Niektóre produkty wspierają pracę wątroby i pozwalają na szybszą jej regenerację. Zadbaj, by w Twojej diecie znalazły się potrawy bogate w witaminę E, D, a także tłuszcze omega-3. Zwiększ spożycie produktów bogatych w potas. Miej przy sobie zawsze butelkę Muszynianki, która zawiera 6.4 mg/l potasu.

 

Czego lepiej unikać dla dobra wątroby?

By, zapewnić prawidłową pracę wątrobie zrzuć zbędne kilogramy. Prowadź aktywny tryb życia, zmniejsz spożycie węglowodanów i tłuszczów nasyconych.

Szczególnie unikaj:

  • tłustych potraw
  • soli
  • produktów bogatych w skrobię
  • produktów zawierających cukier

 

Zbilansowana dieta, odpowiednie nawodnienie i aktywny tryb życia to kluczowy element profilaktyki chorób cywilizacyjnych.