Jak zregenerować się po treningu?

By 7 września 2018SPORTOWCY

Co prawda lato zbliża się nieubłaganie ku końcowi, kto jednak powiedział, że musimy kończyć z uprawianiem sportu? Dzisiaj zajmiemy się tym, w jaki sposób zregenerować ciało po intensywnym treningu.

Odpoczywaj!

Odpoczynek po treningu jest czymś naturalnym, a jednak nie każdy potrafi znaleźć na niego czas. Niekiedy liczymy na szybki efekt ćwiczeń i trenujemy bez wytchnienia. Przynosi to skutek odwrotny. Odpoczynek pozwala uniknąć przetrenowania i kontuzji. Dlatego, kiedy odczuwamy zmęczenie, ból mięśni i brak energii to znak, że zdecydowanie musimy odpocząć. Pozwoli nam to odzyskać siły i motywację. W jaki sposób powinniśmy się zregenerować po intensywnym treningu?

Szybkiej odbudowie mięśni sprzyja rozciąganie po treningu, które pozwala uspokoić mięśnie oraz rozluźnić je. Mięśnie potrzebują przynajmniej 24 godziny na regenerację. Pamiętajmy, że jeśli każdego dnia ćwiczymy tę samą partię mięśni, to w rezultacie wcześniej czy później ją przeciążymy. Przez to mięśnie stają się coraz słabsze, zamiast stawać się coraz mocniejsze. Zadbajmy więc, by pomiędzy treningami mieć przynajmniej jeden dzień odpoczynku. Jeśli nie damy się zregenerować mięśniom, zaczną one trawić same siebie, organizm musi bowiem jakoś uzupełnić niedobory energii. Odpoczywać możemy również aktywnie, wystarczy spacer lub lekkie ćwiczenia.

Sen i relaks

Kluczem do regeneracji organizmu jest sen, w jego trakcie uzupełniane są ubytki w tkance mięśniowej. 7 godzin snu to optymalna dawka. Jeśli chcemy rozluźnić nasze mięśnie po treningu postawmy na rozluźniający masaż lub prysznic. Możemy też wybrać się na saunę. Choć z racji wyczerpania organizmu zaleca się zachować odstęp rzędu 24 godzin. Sauna pozwoli nam usunąć z organizmu toksyczne produkty przemiany materii oraz skrócić fazę zmęczenia. Pomóc może nam również lekkie rolowanie, tego rodzaju relaks pozwoli organizmowi odpocząć oraz wesprze naturalne procesy regeneracji.

Dieta

Nie zapominajmy też o uzupełnieniu składników mineralnych, które wydalamy wraz z potem. Pomoże nam w tym naturalna woda mineralna Muszynianka. W przeciągu 30 minut od treningu powinniśmy zjeść posiłek, który zawiera węglowodany i białko. Węglowodany pozwolą uzupełnić zapas glikogenu, a białko naprawi mikrouszkodzenia, które zrobiliśmy w mięśniach. W tym czasie mięśnie doskonale chłoną energię.

Pamiętajmy, że to również od regeneracji uzależniona jest nasza forma na kolejnych zawodach oraz poziom naszych możliwości podczas treningów.