Jak poprawić swoją sylwetkę na wiosnę?

By 11 kwietnia 2019SPORTOWCY

Wiosna już nadeszła! Niebawem będziemy wyczekiwać pierwszych dni lata. Co zrobić, by poprawić naszą figurę przed wyjściem na plażę?

Dobrze dobrany trening

Co roku ten sam problem. Po zimie jesteśmy rozleniwione, być może przybyło nam także kilka kilogramów. Jak zrzucić nieco zbędnego ciała do lata? Dieta cud nie istnieje. Czeka nas ciężka praca, ale z celem, który jest możliwy do osiągnięcia. Początki będą trudne, warto jednak podjąć to wyzwanie nie tylko ze względu na nasz wygląd, ale i samopoczucie.

Najskuteczniejszy będzie trening interwałowy, który zakłada, że przez 30-45 sekund wykonujemy aktywność wymagającą dużego wysiłku, a następnie powtarzamy ją po krótkiej przerwie. Całość daje około pół godziny wysiłku. W efekcie uzyskujemy przede wszystkim podkręcony metabolizm oraz zwiększone spalanie tkanki tłuszczowej. Po ćwiczeniach będziemy zmęczone, ale to pozytywne zmęczenie!

Pamiętajmy o tym, żeby właściwie dobrać intensywność treningu do naszych możliwości. Nie stawiajmy poprzeczki zbyt wysoko, jeśli jesteśmy początkujące, gdyż może to skutkować kontuzją. Ćwiczenia możemy wykonać samodzielnie lub grupowo. Badania udowodniły, że osoby trenujące interwałowo spalają większy procent tkanki tłuszczowej. Nie zapomnijmy też o odpoczynku po wysiłku, aby zregenerować organizm.

Odpowiednia dieta

Śniadanie to podstawa, ograniczmy jednak ilość węglowodanów, ponieważ podnoszą one poziom cukru we krwi i wywołują nagły wyrzut kortyzolu. To natomiast powoduje uczucie głodu albo wielkiej ochoty na słodkie. Zmiany wprowadzajmy stopniowo, może warto uwzględnić w jadłospisie śniadanie oparte na białkach i zdrowych tłuszczach? Jajecznica z warzywami oraz twarożek wiejski z łososiem to świetna propozycja. Najważniejsza jest jednak regularność, nie musimy zjadać koniecznie pięciu posiłków dziennie, ważniejsze jest, aby jeść regularnie. Dzięki temu dostarczamy organizmowi na bieżąco niezbędnych składników odżywczych.

W naszej diecie uwzględnijmy warzywa i owoce. Pamiętajmy, że mózg odbiera sygnał o sytości z niewielkim opóźnieniem, dlatego dajmy mu czas, aby zarejestrował zjedzony posiłek. Nie śpieszmy się i nie stresujmy, bo te czynniki negatywnie wpływają na trawienie. Starajmy się nie podjadać, gdyż robienie tego między posiłkami głównymi skutkuje przybieraniem na wadze. Pijmy też wodę. Muszynianka pozwoli nawodnić organizm oraz dostarczy nam niezbędnych minerałów.

Więcej ruchu!

Duża część z nas prowadzi siedzący tryb życia, a 8 godzin dziennie siedzenia za biurkiem negatywnie przekłada się na nasze samopoczucie. Z jednej strony, zmniejsza to nasze zapotrzebowanie kaloryczne, a z drugiej nie wpływa na nasz apetyt, przez co nadmiar żywności odkłada się w tkance tłuszczowej. Dlatego po pracy warto się jak najwięcej ruszać. Nie tylko o treningi chodzi, zwiększmy ilość ruchu każdego dnia. Wyjdźmy wcześniej z tramwaju, przejdźmy się po schodach. Ćwiczenia wcale nie muszą być długie, aby były owocne, mogą być krótkie, jeśli brakuje nam na nie więcej czasu. Dzięki każdej aktywności podkręcimy metabolizm i spalimy nieco kalorii.