Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu oraz dostarczenie mu cennych składników mineralnych. Co możemy zrobić, aby zwiększyć przyswajanie tych, które pochodzą z wody?
Nawodnienie to podstawa
Odpowiednie dostarczenie do organizmu płynów jest ważne przez cały rok, jednak szczególnie istotne będzie ono w czasie trwającej właśnie wiosny i zbliżającego się lata. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać około 1,5 do 2 litrów wody dziennie, jest to jednak uzależnione od wielu czynników, takich jak nasz wiek, płeć czy masa ciała. Znaczenie ma również nasza dieta czy wykonywane aktywności fizyczne. Dla każdego rekomendowana ilość wody będzie więc się trochę różniła. Dlatego warto sięgać po nią regularnie i pijąc małymi łykami. Nie zapomnijmy o tym zwłaszcza podczas intensywnego treningu oraz w czasie upałów!
Od czego zależy przyswajanie składników odżywczych?
Absorpcja minerałów jest uzależniona od wielu czynników, zarówno tych związanych z dostarczanym pożywieniem, jak i ze stanem naszego organizmu. Istnieją również substancje, które mogą przyczynić się do osłabienia ich wchłanialności.
Na przyswajanie składników odżywczych wpływa nasz wiek, płeć, mikroflora przewodu pokarmowego oraz czynniki, takie jak stres czy choroba. Wyższa przyswajalność występuje między innymi u noworodków, pierwiastki te są również efektywniej absorbowane w okresie wzrostu i ciąży. Natomiast u osób starszych jest ona zmniejszona.
Nie bez znaczenia jest również nasze samopoczucie. Kluczowe są tu czynniki, takie jak stres, który zwiększa wydalanie cynku, magnezu, wapnia, potasu oraz żelaza. Z kolei stany chorobowe mogą prowadzić do nadmiernego kumulowania się składników mineralnych lub wprost przeciwnie — wpływać na gorsze ich wchłanianie się.
Dobrze, by woda, którą spożywamy, zawierała elektrolity, takie jak sód, potas, wapń i magnez. Wspomniany potas odpowiada za wchłanianie się wody, a sód za utrzymanie wody w komórkach ciała. Do właściwego nawodnienia organizmu niezbędna jest równowaga pomiędzy tymi dwoma pierwiastkami. Z kolei magnez bierze udział w procesach metabolicznych i wpływa na prawidłowe działanie sodu i potasu, natomiast wapń uszczelnia naczynia krwionośne. Właśnie dlatego sięgaj po Muszyniankę, która zawiera wszystkie wspomniane składniki.