Jak pić więcej wody?

By 31 października 2022SPORTOWCY

Jeśli planujemy zacząć zdrowiej żyć, z pewnością przyjdą nam do głowy zdrowe nawyki, wśród których znajduje się picie wody. Ten pozornie prosty nawyk wcale nie jest tak łatwy do wprowadzenia. W jaki sposób możemy sobie pomóc i więcej pić?

Ile wody potrzebujemy?
Człowiek składa się w aż 70 procentach z wody. Jeśli jej poziom spadnie, możemy odczuwać osłabienie, czy spadek energii. Dlatego zaleca się pić około 2 litry płynów dziennie. Jest to jednak średnia wartość, bo każdy powinien dopasować ją do siebie. W zależności od tego, jaki tryb życia prowadzimy, różne będzie nasze zapotrzebowanie na wodę. Uzależnione jest ono od masy naszego ciała, temperatury panującej na zewnątrz czy wysiłku, który podejmujemy.

W walce z odwodnieniem
Zazwyczaj poważne odwodnienie nie zdarza się zbyt często, chyba że intensywnie ćwiczyliśmy, albo jest bardzo gorąco. Jednak nawet niewielkie odwodnienie jest dla organizmu niekorzystne. Po czym możemy poznać odwodnienie? Między innymi po uczuciu pragnienia, zmniejszeniu się apetytu, suchej skórze i spadku energii. W ten sposób organizm próbuje się bronić przed utratą wody. Odwodnienie sprawia także, że spada nasza wydolność, jak również zwalnia regeneracja. Dlatego powinniśmy dbać o regularne nawadnianie. Zwłaszcza jeśli wiemy, że czeka nas wysiłek intelektualny lub fizyczny. Nawadniajmy się zarówno podczas treningu, jak i po nim.

Dobre rady
Nie czekajmy, aż pojawi się uczucie pragnienia. Jeśli mamy problemy z regularnym piciem wody, to warto sięgnąć po szklankę z wodą tuż po przebudzeniu. W ten sposób zyskamy 250 ml wody w bilansie całego dnia. W ten sposób również rozbudzimy organizm. Podobny nawyk możemy wprowadzić również przed posiłkiem. Bywa tak, że pragnienie jest mylone z głodem, dlatego warto przed posiłkiem wypić szklankę wody i sprawdzić, czy dalej będziemy głodni. Możemy wlewać wodę do butelki, by łatwiej było nam odmierzać, ile już wypiliśmy. Innym sposobem jest wlewanie wody do dzbanka. Jeśli idziemy na spacer lub po prostu wychodzimy z domu, to warto zaopatrzyć się w butelkę Muszynianki, dzięki temu zawsze, gdy poczujemy pragnienie, będziemy mogli się napić. Kolejnym ze sposobów, na dodatkową porcję wody, jest wypicie szklanki wody przed snem, albo picie szklanki wody do każdej filiżanki kawy. Możemy też zainstalować aplikację na telefon, która będzie nam przypominała o piciu wody.