Jak dobrać odpowiednie buty na siłownię?

By 23 listopada 2018SPORTOWCY

Zamierzasz zacząć ćwiczyć na siłowni, a może planujesz zamienić swoje trampki na coś lepszego? Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podczas wybierania butów na siłownię i fitness.

Jeśli zaczynamy przygodę z siłownią nie musimy od razu wydawać sporo na zakupy. Spodnie powinny być przede wszystkim wygodne, koszulka na ile to możliwe oddychająca, ale nic się nie stanie jeśli będziemy ćwiczyć w zwykłej koszulce. Za to w przypadku butów i ćwiczenia w zwykłych trampkach narażamy się na ryzyko wystąpienia kontuzji i bólu stóp. Stopy powinny być stabilne i niezbyt obciążone, buty powinny zapewnić nam odpowiednią amortyzację i stabilizację stopy, co wpływa na komfort ćwiczeń i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji.

Odpuśćmy pomysł, że kupimy buty wielofunkcyjne. Np. buty do biegania są niezbyt dostosowane do ćwiczeń na siłowni, bo cechują się zbyt dużą amortyzacją, a zbyt małą stabilnością. Inne buty wybierzemy też w przypadku ćwiczeń na siłowni i w przypadku zajęć fitness.

Buty na siłownię powinny być sztywne i dobrze dopasowane do stopy. Powinny one przede wszystkim pozwolić na precyzyjne powtórzenia. Większą wygodę i przede wszystkim stabilizację zapewni podwyższona pięta. Buty powinny mieć minimalne podwyższenie, co zmniejsza ryzyko bólu stawów. Twarda podeszwa da gwarancję, że nie dojdzie do poślizgu. Sprawdźmy też czy możemy wykonać w nich bez trudu wszystkie ruchy, podeszwa musi być wystarczająco elastyczna. Dobrze jeśli góra butów jest wzmocniona. Buty powinny być niezbyt ciasne, ale i niezbyt luźne.

W przypadku butów do fitnessu podeszwa powinna być dopasowana do powierzchni, na której ćwiczymy. Często powierzchnia może być śliska, więc dobrze, by buty miały dużą przyczepność. Postawmy też na buty sznurowane, które zapewnią stabilizację nogi i trzymanie pięty. Buty powinny zapewnić też dobrą amortyzację oraz być wykonane z przewiewnych materiałów. Design to kwestia poboczna. Sprawdźmy też, czy są lekkie.

Uprawiając sport w nieodpowiednich butach narażamy się na ryzyko urazów. Buty nie powinny cisnąć, spowodują bowiem opuchnięcia i poważniejsze kontuzje. Właściwie dobrane obuwie daje nam dostęp do zrównoważonego i bezpiecznego treningu. Podczas treningu nie zapominajmy też o odpowiednim nawodnieniu o które zadbamy wraz z Muszynianką.