Jak dbać o kręgosłup każdego dnia?

By 26 września 2018SPORTOWCY

Kręgosłup, to podstawa naszego ciała. Niestety bardzo często zaniedbujemy go, co prowadzi do bólu. W jaki sposób możemy dbać o niego każdego dnia?

Ruszaj się

Siedzący tryb życia to dla wielu codzienność, jest on szczególnie niebezpieczny dla naszego kręgosłupa, który uwielbia ruch, dlatego nie zapominaj o tym, by co jakiś czas wstać z krzesła, przejść się i przeciągnąć. Wystarczą proste i szybkie czynności, które sprawią, że kręgosłup będzie miał okazję do ruchu. Warto raz na jakiś czas wyprostować nogi, pokręcić głową, nie musimy bardzo się wysilać, po prostu nie tkwijmy przez cały dzień w jednym miejscu. W codziennym życiu zadbajmy również o to, by nie przeciążać kręgosłupa przesadnie. Ból kręgosłupa zniweluje również masaż, który rozluźni napięte mięśnie. Warto raz na jakiś czas skorzystać z profesjonalnego masażu. Rozluźniająco podziała również ciepła kąpiel. Pamiętajmy o właściwych nawykach, gdy się schylamy kucajmy, a podczas podnoszenia ciężkich rzeczy pamiętajmy o uginaniu nóg i wyprostowanym kręgosłupie.

Odpowiednia postawa

Na ile to możliwe powinniśmy zadbać o odpowiednie krzesło i ustawienie monitora. Krzesło powinno być dobrze wyprofilowane oraz prawidłowo ustawione. Stopy powinny swobodnie opierać się o podłogę, a kąt pomiędzy udami a łydkami powinien wynosić od 90 do 110 stopni. Przedramię powinno znajdować się pod kątem 90 stopni w stosunku do tułowia. Siedzisko powinno być dopasowane do wzrostu i odpowiednio ustawione, aby jak największa część pleców, zwłaszcza lędźwiowa miała w nim podparcie. Zadbajmy też o odpowiednie ustawienie monitora w stosunku do oczu, górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości oczu. W ten sposób powinniśmy być w stanie czytać bez schylania albo obracania szyi. Pamiętajmy też o prawidłowej postawie i nie garbmy się.

Dieta i waga 

Na stan naszego kręgosłupa wpływa również nasza waga, dlatego osoby z nadwagą narzekają często na jego ból. Dlatego dbajmy o utrzymanie odpowiedniego poziomu wagi, właściwą dietę i wcześniej wspomniany ruch. Mięśnie grzbietu wspomoże joga, pilates, stretching czy pływanie, który również rozluźni je. Ćwiczenia na kręgosłup pozwolą wzmocnić mięśnie grzbietu i zachować odpowiednią postawę oraz przyczynią się do utrzymania prawidłowej wagi. Zadbajmy też o to, by w naszej diecie znalazły się odpowiednie składniki odżywcze, takie jak wapń czy magnez. Jedzmy jogurty, sery czy kalafiory i brokuły. Przyda nam się tez witamina D, która przyspiesza wchłanianie wapnia. Nie zapominajmy też o odpowiednim nawodnieniu w którym pomoże nam naturalna woda mineralna Muszynianka.