Dlaczego warto uprawiać sport?

By 25 lutego 2023SPORTOWCY

Powoli zbliża się wiosna, czas, gdy wielu z nas zaczyna myśleć o poprawie kondycji i sylwetki. Możemy to osiągnąć uprawiając sport, jednak to nie jedyne jego zalety. Dlaczego jeszcze warto być aktywnym?

Zdrowe ciało
Regularny ruch nie tylko przyczynia się do poprawienia koncentracji i wydolności mózgu, to też świetny sposób na poprawę stanu naszego zdrowia. W ten sposób możemy ustrzec się przez zachorowaniem w sezonie infekcyjnym. Aktywność może też stanowić część profilaktyki przeciwnowotworowej. Sport pozytywnie wpływa również na układ krążenia, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy tętnic i zawału serca.

Aktywność fizyczna to też doskonały sposób na zapobieganie osteoporozie. Im więcej ćwiczymy, tym bardziej wzmacniają się kości i mięśnie, a więc zmniejsza się szansa na wystąpienie problemów ze stawami. W ten sposób wpływamy też na zachowanie odpowiedniej wagi ciała, która również nie jest bez znaczenia dla stanu naszych kolan. Sport sprawia, że mamy więcej energii, a postawa naszego ciała jest prawidłowa. Nie muszą być to jednak ćwiczenia wymagające. Możemy postawić na pilates i rozciąganie.

Aktywność fizyczna poprawia też nasze trawienie oraz ogólne funkcjonowanie układu pokarmowego, zmniejszając zaparcia. Reguluje też poziom cukru we krwi. Wiele osób trenuje po to, by zyskać ładniejszą sylwetkę. To jednak nie koniec zalet, trening siłowy wpływa nie tylko na rzeźbę i masę mięśniową, ale i zwiększenie naszej siły.

Zdrowa psychika
Uprawianie sportu jest wartościowe nie tylko dla naszego zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. W czasie treningu wydzielają się endorfiny, hormony szczęścia. Zmniejszają one ból i wpływają na redukcję stresu oraz dobre samopoczucie. W ten sposób wpływamy też na profilaktykę zdrowia psychicznego, chroniąc się przed depresją. Sport to także świetny sposób na zredukowanie stresu. Dlatego, jeśli borykamy się z licznymi wyzwaniami, to może być to sposób na walkę z napięciem. Aktywność sportowa wpływa też pozytywnie na sen.

Dyscyplina i czas
Czasami tłumaczymy się, że nie mamy czasu na uprawianie sportu, nie chodzi jednak o to, by wyciskać z siebie siódme poty. Możemy postawić nawet na 10-miuntowe ćwiczenia rano i wieczorem. Ważna jest dyscyplina i przełamywanie słabości. Regularne ćwiczenia nie tylko poprawią nasz stan zdrowia, ale i utwierdzą nas w przekonaniu, że możemy wprowadzić każdy nawyk w życie. Uprawiając sport, nie zapominajmy też o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Pomoże nam w tym Muszynianka.