Dlaczego warto uprawiać pilates?

By 16 listopada 2018SPORTOWCY

Pilates, pewne coś o nim słyszeliście, ale jeśli jeszcze nigdy nie braliście udziału w zajęciach możliwe, że z jakichś względów nie jesteście do niego przekonani. Dzisiaj postaramy się przekonać was, że warto spróbować tej formy aktywności.

Pilates stanowi łagodną formę ćwiczeń, która nie posiada ograniczeń wiekowych ani kondycyjnych. Jeśli uprawiałeś sport dawno temu, nie przejmuj się, pilates przypomni ci w delikatny sposób, jak to było. Ćwiczyć możemy w zaciszu domu, ale i na zajęciach w klubie fitness. Jedyne czego nam potrzeba, to wygodne ubranie i akcesoria takie jak piłka gimnastyczna, roller czy mata.

Pilates angażuje wszystkie grupy mięśniowe w tym mięśnie brzucha, pośladków czy pleców i wzmacnia je. Pilates stawia na płynne, powolne i w pełni kontrolowane wykonywanie ruchów, jednocześnie skupiając się na pracy z oddechem. Dzięki temu rozwijamy mięśnie głębokie i gubimy kilka centymetrów w talii.

Pilates wiąże się z wykonywaniem ruchów o szerokim zakresie z wyprostowanym kręgosłupem, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku osób, które cierpią na bóle kręgosłupa. W ten sposób pracujemy nad mięśniami stabilizującymi. Pilates wzmacnia mięśnie, poprawia posturę, zapobiega bólom kręgosłupa na przykład tym wynikającym z siedzącego trybu życia. Polecany jest również osobom, które cierpią na zwyrodnienie kręgosłupa. Pilates pozwala wzmocnić mięśnie kręgosłupa i odciążyć kręgosłup. Ćwiczenia angażują również rzadko używane przez nas mięśnie głębokie. Stanowią one podstawę dla zachowania prostej postawy ciała. Pilates polecany jest też sportowcom, którzy wracają do sportu po urazie. Daje mięśniom odpocząć, ale dba o kondycję.

Pilates to też recepta dla osób, które czują się zestresowane i nie mają energii. Pozwoli nam zmniejszyć napięcie i doda energii. Pilates nie wymaga dobrej kondycji, to delikatna forma aktywności, więc jeśli ktoś nie lubi się ruszać, ale chciałby zrobić coś dla siebie, to pilates jest doskonałym rozwiązaniem. Pozwoli nam się zrelaksować i oderwać od dnia codziennego. Pilates pozwoli nam na wypracowanie mięśni brzucha i wyrzeźbienie sylwetki. Nie musisz mieć poczucia rytmu czy kondycji, aby nadążać za instruktorem.

Pilates przeznaczony jest w zasadzie dla każdego z nas, małymi wyjątkami. Polecany jest bez względu na wiek, kondycję i możliwości ciała. Uczęszczać mogą na niego zarówno osoby starsze, jak i młodsze. Jeśli mieliśmy uraz lub kontuzję, warto upewnić się u trenera lub lekarza, czy taki rodzaj treningu jest wskazany. Ostrożnością powinny wykazać się również kobiety w ciąży. Instruktor również powinien wiedzieć o naszych urazach, żeby lepiej dobrać ćwiczenia.

Podczas treningu nie zapomnij o butelce Muszynianki pod ręką.