Dlaczego warto robić 10 tysięcy kroków dziennie?

By 18 listopada 2022SPORTOWCY

Ruch to zdrowie mówi się nie od dziś, jednak wcale nie muszą być to intensywne ćwiczenia. O wiele ważniejsza jest regularność. Czy w ramach dziennej dawki aktywności wystarczy zrobienie 10 tysięcy kroków, o których tyle się mówi?

Może wydawać się, że zrobienie 10 tysięcy kroków to żadne wyzwanie. Jednak tak naprawdę to dystans około 5-6 kilometrów. Co przekłada się na około godzinę marszu dziennie. Oczywiście do dziennej liczby kroków liczone są wszystkie kroki, również te wykonane podczas codziennych czynności. Badacze mówią jednak, że mają one mniejsze znaczenie, ze względu na zbyt niskie tempo. Dlatego wspomnianą liczbę kroków kojarzy się ze spacerami.

Dlaczego warto spacerować?
Z analiz naukowców wynika, że odpowiednia liczba kroków, a co za tym idzie, ruchu, zmniejsza ryzyko demencji, zawału, udaru i raka. Codzienne spacery wpływają również pozytywnie na nastrój oraz obniżają ryzyko depresji. Spacery wpływają nie tylko na nasze zdrowie, ale i na wygląd. Jeśli połączymy spacery z dietą, możemy wpłynąć na utratę kilogramów. Wykonując 10 tysięcy kroków, spalamy około 400 kcal, oczywiście zależy to od tempa, w którym się poruszamy. Warto zaznaczyć, że dla poprawy zdrowia i kondycji, wcale nie musimy od razu robić wspomnianej liczby kroków. Jeśli do tej pory niezbyt często spacerowaliśmy, to na początek śmiało wystarczy średnia 4400 kroków, a dla większości osób optymalne będzie 7500 kroków.

Ruszaj się!
Zaznaczyć należy, że jeśli na co dzień spędzamy wiele godzin w pozycji siedzącej, to spacery przyniosą jeszcze więcej korzyści. Siedzący tryb życia spowalnia bowiem metabolizm i utrudnia spalanie tkanki tłuszczowej. Przekłada się też negatywnie na stan kości i mięśni. Dzisiejszy tryb życia bardzo często bywa dla nas szkodliwy. Dlatego wspomniane 10 tysięcy kroków to świetna odtrutka na siedzący tryb życia. Dlatego, kiedy to tylko możliwe, zamiast jeździć windą, wybierajmy schody. A jeśli to możliwe, zamiast jeździć samochodem, wybierajmy spacery. Róbmy sobie też przerwy w pracy i spacerujmy, choćby po biurze. W ten sposób wzmocnimy stawy, kości i mięśnie oraz zadbamy o nasz aparat ruchu.

Jeśli chcemy liczyć kroki, warto zaopatrzyć się w krokomierz lub zegarek, który to zrobi. Inną możliwością jest skorzystanie z możliwości naszego telefonu, który często liczy kroki. Nie zapominajmy też, żeby podczas ruchu nawadniać się. Pijmy Muszyniankę.